Vprašanje pravice posameznika do končanja lastnega življenja, kot tudi možnost pomoči drugih pri takem dejanju, je prvovrstna moralno-etična in politična dilema. Strah pred smrtjo in umiranjem je temeljno človeško čustvo; želja po dostojanstveni in neboleči smrti pa je prisotna pri vsakem izmed nas. Razumljiva sta tako želja po zakonski ureditvi tega vprašanja kot nasprotovanja, da bi posegali v veljavno stanje. Vprašanje terja težke in spoštljive razprave ter zahtevne premisleke in odločitve. Vsekakor je primerno, da pri takem vprašanju ljudstvo da soglasje – tako za začetek postopka kot za konkretno rešitev, ki bi jo uzakonil Državni zbor.
Pred nekaj meseci je Državni zbor obravnaval prvi zakonski predlog, ki bi uredil to področje, in ki smo ga Socialni demokrati večinsko ocenili kot primerno osnovo za obravnavo in razpravo. Parlamentarna večina je tak predlog zavrnila; namesto tega je bil predlagan referendum, katerega izvedbo SD podpiramo, četudi menimo, da bi bilo vprašanje, razpravo in datum odločanja potrebno zastaviti bolj potrpežljivo. Upamo, da bodo kratki časovni roki in sovpadanje z drugimi odločitvi kljub temu omogočali strpno, spoštljivo in poglobljeno razpravo.
Vprašanja prostovoljnega končanja življenja in pomoči pri njem zadevajo vsakogar izmed nas, zato tudi verjamemo, da si bo vsakdo oblikoval stališče do tega vprašanja. Vsakdo se bo torej odločil po vesti. Pomembno je, da se to stališče izrazi tudi z glasovanjem. Visoka volilna udeležba kot posledica strpne javne razprave bo najboljša popotnica nadaljnjemu urejanju tega področja, v smeri, kot jo bo določilo glasovanje ljudstva. Socialni demokrati jo bomo pri svojem nadaljnjem delovanju vsekakor upoštevali.
Pri tem bi radi opozorili še na velik pomen spoštljivosti in empatije v tej razpravi. V njej se moramo vživeti v ljudi, katerih trpljenje ni le tako neznosno, da se jim dostojanstvena smrt zdi edini izhod, temveč je njihovo zdravstveno stanje tako zelo krhko, da svojega življenja ne bi bili sposobni končati sami. Pokazati moramo veliko stopnjo razumevanja do velike širine različnih stališč: od tistih, ki bi sočutno pomoč pri takem dejanju šteli za moralno dolžnost; do tistih, ki prizadevanje za svetost življenja vidijo absolutno in se nikakor ne morejo sprijazniti z obstojem okoliščin, v katerih bi bilo lahko moralno in zakonito pomagati sočloveku, da se reši neznosnega in neozdravljivega trpljenja.
Predvsem pa bi se morali pogovoriti o okoliščinah in pogojih, ko bi bilo lahko kaj takega mogoče. Resno bi morali preprečiti vsakršno možnost zlorab – predvsem tistih, kjer bi lahko trpljenje ali pa koristoljubje svojcev ustvarjalo pritisk na bolnika, da predčasno konča svoje življenje. Razprava bi morala zakonodajalcu dati odgovore o volji volilcev in okvirje o tem, kaj in pod kakšnimi pogoji naj uzakoni. Kljub temu, da referemdumsko vprašanje teh okvirjev ne upošteva, je nujno, da so del našega razmisleka in odločitev.
SD zato predlagamo volivcem, da se ob glasovanju na evropskih volitvah, ki bodo odločilno zaznamovale našo skupno prihodnost, udeležijo tudi referendumov in glasujejo ZA zakonsko ureditev prostovoljnega končanja življenja.