Člani odbora za kulturo soglasno podprli zahtevo po izvajanju zakona o kulturnem evru
V Državnem zboru je včeraj potekala nujna seja odbora za kulturo, na kateri so člani odbora razpravljali o položaju založniške dejavnosti, knjige in filmske ustvarjalnosti ter opozarjali na tveganje, da bi zaradi epidemije virusa COVID-19 prišlo do dodatnega krčenja sredstev na področju kulture, ki je že tako močno podhranjeno.
Poslanec Socialnih demokratov Samo Bevk se je na odboru zavzel za podporo sklepa, namenjenega pospeševanju razvoja v kulturi, predvsem z investicijskimi in razvojnimi vlaganji. Predlog sklepa, da Ministrstvo za kulturo v okviru rebalansa proračuna RS za leto 2021 zagotovi sredstva za izvajanje Zakona o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe v kulturi ter v letu 2020 pripravi razpise in kriterije, ki bodo omogočili njegovo pravočasno izvajanje, so sprejeli vsi navzoči člani odbora.
Zakon o kulturnem evru je sicer pripravilo Ministrstvo za kulturo pod vodstvom nekdanjega ministra mag. Zorana Pozniča in določa vlaganja v kulturi v letih od 2021 do 2027. Z novimi sredstvi se bodo v obdobju 2021–2027 izvajale sanacije ogroženih kulturnih spomenikov, uredili prostorski pogoji in kupila oprema za javne kulturne zavode, podprla sodobna knjižničarska storitev v potujočih knjižnicah, ohranjale in obnavljale slovenske filmske, glasbene, baletne in plesne dediščine s trajno hrambo digitalnih kulturnih vsebin za prihodnje rodove.
»Za začetek izvajanja zakona bo potrebno z rebalansom proračuna RS za leto 2021 zagotoviti 9,3 milijona evrov. Do leta 2027 pa skupaj 122,3 milijonov evrov,« je na seji odbora poudaril Samo Bevk, ki je prav tako izrazil zadovoljstvo nad sproščanjem ukrepov ter odprtjem nekaterih dejavnosti na področju kulture, ki sta jih skupaj s poslanskim kolegom Matjažem Nemcem v sklopu poslanske pobude predlagala vladi, zajemajo pa ponovno odprtje knjižnic, knjigarn, muzejev in botaničnih vrtov.