Digitalna revolucija! Ampak ne še.
Komisija DZ za poslovnik je zavrnila predlog sprememb poslovnika DZ, s katerimi bi na predlog SD, LMŠ, Levice in SAB poslancem v primeru izrednih okoliščin, tudi epidemiji, omogočili tajno glasovanje na daljavo. Od 11 prisotnih je predlog podprlo sedem članov, štirje iz SDS in NSi so bili proti. Za spremembe pa je nujna dvotretjinska večina. Tako sredi globalne digitalne revolucije razmislek o uvedbi digitalnega tajnega glasovanja z oddaljenim dostopom sploh ni bil mogoč.
10. februar 2021
Socialni demokrati so po zaključku glasovanj na Komisiji za poslovnik DZ izrazili globoko razočaranje nad stanjem v državi, kjer je mogoče, da številne lokalne skupnosti, podjetja in politične stranke, brez kakršnih koli težav, uporabljajo orodja digitalne tehnologije 5. industrijske revolucije, med tem ko retrogradna desnica v Sloveniji onemogoča uveljavitev novih tehnoloških rešitev pri delovanju stebra demokratične ureditve naše države.
Nekdanji predsednik Državnega zbora in Socialnih demokratov mag. Dejan Židan se je na tovrsten razplet razprave o spremembah poslovnika na spletnih družbenih omrežjih odzval z besedami: »Želeli smo s spremembo poslovnika omogočiti bolnim poslancem, da lahko tudi tajno glasujejo na daljavo. Žal pa Socialni demokrati, LMŠ, SMC, Levica, SAB in DeSUS skupaj nimamo dovolj glasov za ustavno večino, ki je potrebna za takšno spremembo.«
Iz stranke SD so ob tem sporočili še, da v danem primeru ne gre le za poskus orkestriranega oviranja dostopa poslank in poslancev Državnega zbora pri skorajšnjem glasovanju o nezaupnici vladi Janeza Janše, vendar gre za nevarno onemogočanje delovanja demokratičnih institucij v času krize. Zaradi nezmožnosti tajnih glasovanj na daljavo bo namreč onemogočeno polnomočno delovanje poslank in poslancev v številnih drugih primerih, med drugim pri volitvah ustavnih sodnikov ali pri volitvah guvernerja ali viceguvernerjev Banke Slovenije.