Hot: Vlada ima vse možnosti, da sama uresniči obljubo, ki jo je Evropska komisija prelomila ter zagotovi boljše pogoje za rejne živali
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naslovila vprašanje v zvezi z izboljšanjem pogojev za rejne živali.
6. maj 2024
Evropska državljanska pobuda Končajmo dobo kletk je leta 2020 zbrala 1,4 milijona podpisov za odpravo kletk v živinoreji. Predani so bili Evropski komisiji, ki se je zavezala, da bo do konca leta 2023 pripravila predlog za odpravo kletk v živinoreji v EU do leta 2027. Poleg odprave kletk je na začetku mandata obljubila prenovo zakonodaje o dobrobiti živali, ki bi bila ena od sestavin prehoda v bolj trajnostne prehranske sisteme, brez česar ni mogoče reševati podnebne krize.
Pritiski raznih interesnih skupin so povzročili, da je Evropska komisija svojo obljubo prelomila in hladnokrvno pometla z legitimnimi pričakovanji 1,4 milijona Evropejk in Evropejcev, med katerimi so tudi naše državljanke in državljani.
»Vendar Republika Slovenija ima vse možnosti, da sama uresniči obljubo, ki jo je Evropska komisija prelomila ter zagotovi boljše pogoje za rejne živali z zakonodajnimi predlogi, ki preprečujejo trpljenje živali v živinoreji,« je izpostavila poslanka.
Društvo Animal Enterprise Transparency Project (ATEP) je s peticijo pozvalo k prepovedi reje kokoš nesnic in svinj v kletkah, ki bi zagotovo lahko predstavljala pomemben korak naproti dvigu minimalnih standardov za rejo in preprečevanju nepotrebnega trpljenja rejnih živali.
»Na tem mestu pa bi ponovno opozorila tudi na dopis Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano št. 020-07/24-329/2 z dne 27. 2. 2024, v katerem sem predlagala tudi celovitejšo ureditev področja zaščite živali s pobudo o ustanovitvi urada varuha pravic živali. Glavni namen in cilj urada varuha pravic živali naj bi bil, da se kot družba izognemo konfliktu interesov v okviru zaščite živali. Konfliktu interesov, ki je več kot očitno imel odločen vpliv v primeru neuspele evropske državljanske pobude,« je bila jasna Hot. V odgovoru je bilo navedeno, da ministrstvo ustanovitvi ne nasprotuje ter, da bi ga bilo mogoče realizirati s posebnim zakonom.
»Spoštovani ministrica, menim, da ni nujno, da za vzor o urejanju področij vztrajno pogledujemo naproti drugim državam. Namreč prav naša država ima vse potenciale, da je vzor drugim državam in tudi Evropski uniji,« je zaključila poslanka in na ministrico naslovila naslednji vprašanji:
- Ali si bo Republika Slovenija prizadevala uresničiti prekršene zaveze Evropske komisije o odpravi kletk v živinoreji ter prenovi zakonodaje o dobrobiti živali in zapisala boljše pogoje za rejne živali v zakonodajo?
- Ali bo ministrstvo zagotovilo kontinuiteto pri izboljševanju dobrobiti živali na območju Republike Slovenije z ustanovitvijo urada varuha pravic živali?