Marko Koprivc: Delitev javnega denarja Zavodu Iskreni, ki nasprotuje cepljenju in splavu, homoseksualnost pa je zanjo bolezen, je skrajno problematična
Poslanske skupine SD, LMŠ, Levice in SAB so v parlamentarno proceduro vložile zahtevo za sklic nujne seje odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide glede spornega sofinanciranja projektov Zavodu Iskreni.
20. januar 2021
Poslanec Socialnih demokratov mag. Marko Koprivc je v skupni izjavi za javnost strank predlagateljic opozoril, da je ministrstvo maksimalno višino sredstev na razpisu namenilo prav zavodu, ki se jasno in nedvoumno bojuje proti gejem, proti cepljenju in tudi splavu.
»Za nameček vsega pa je aktualni minister Cigler Kralj ustanovitelj in lastnik tega zavoda. Več kot očitno je, da gre v tem primeru za zelo jasne in očitne indice koruptivnega dejanja, na drugi strani, pa se želi Slovenijo vrniti v neke čase, ki si jih ne želimo – v klerikalizem, mračnjaštvo in boj proti čarovnicam. In to v času, ko se ves svet bori za to, da prepričamo ljudi, kako je pomembno cepljenje, se ta zavod bori proti cepljenju,« je bil kritičen Koprivc. Ob tem je poudaril, da Socialni demokrati ostro obsojajo tovrstno delitev javnih sredstev, »hkrati pa ministru Cigler Kralju, ki se ima za krščanskega demokrata, sporočamo, da je sedma božja zapoved – ne kradi.«
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je lansko poletje objavilo javni razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije zmanjševanju njenih posledic, na katerega se je prijavilo 135 organizacij. Strokovna skupina, imenovana s strani ministrstva, pa je nato dva milijona evrov sredstev razdelila med 17 organizacij, med drugim tudi Zavodu Iskreni, katere soustanovitelj in lastnik je aktualni minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj. Ta se je iz lastništva zavoda umaknil tri dni pred začetkom ministrske funkcije.
Mag. Marko Koprivc
Predlagatelji so v obrazložitvi zahteve opomnili, da Zavod Iskreni ni povezan zgolj z aktualnim ministrom iz kvote NSi, temveč s celotno stranko. Poleg tega se po njihovo pojavlja tudi vprašanje, ali poslanstvo in delovanje Zavoda sledita ciljem javnega razpisa – spodbujanje socialne vključenosti oseb iz ciljne skupine ter boj proti revščini in kakršnikoli diskriminaciji.
»Zavod Iskreni je blizu cerkvi in zagovarja tradicionalne krščanske vrednote, med drugim nasprotuje splavu. Poleg tega so na portalu Zavoda objavljeni članki o tem, da je homoseksualnost bolezen, ki se je lahko rešimo z zdravljenjem, ali o tem, da bi morale biti »prave družine« heteronormativne. Gre torej tudi za promoviranje vsebin, ki spodbujajo diskriminacijo, čemur bi moral minister Cigler Kralj kot minister za enake možnosti, nasprotovati«, so bili v zahtevi kritični v opozicijskih strankah. Prav tako je po njihovem prepričanju v času koronakrize smiselno razmisliti o tem ali je prav, da ministrstvo nameni sredstva zavodu, ki spodbuja gibanje proti cepljenju. »Tudi s tega vidika je podelitev sredstev Zavodu Iskreni vprašljiva«, so bili jasni v SD, LMŠ, Levici in SAB, ki pristojnemu odboru predlagajo sklepa:
- Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide poziva Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da v roku 3 dni Državnemu zboru pošlje dokumentacijo, na podlagi katere je bil na javnem razpisu izbran Zavod Iskreni in razloge za izbor zavoda.
- Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlaga Komisiji za preprečevanje korupcije, da preuči morebitne sume korupcijskih tveganj, povezanih z osebno vpletenostjo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v javni razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije COVID-19 in zmanjševanju njenih posledic.