Od doma do doma #13
Aljaž Verhovnik
Evropski poslanec dr. Milan Brglez je spomladanski niz spletnih dogodkov Od doma do doma zaključil s pogovorom z Aljažem Verhovnikom, koordinatorjem Mladinske iniciative za 3. razvojno os, generalnim sekretarjem Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije in vsesplošno angažiranim družbeno-političnim aktivistom.
Glede na to, da so spletni pogovori nastali kot odziv na epidemijo koronavirusa, sta se sogovornika najprej dotaknila te teme. Kot je uvodoma povedal Aljaž Verhovnik, se je Koroška v preteklih tednih zdela še bolj oddaljena od središča Slovenije. Spričo predkriznih razvojnih izzivov, med katerimi izstopa prometna odrezanost, pa je prihodnost regije še bolj negotova.
Dr. Milan Brglez je izpostavil, da gre pri 3. razvojni osi za projekt, ki državi, predvsem pa politiki, nikakor ne more biti v ponos. Kot (najbrž edini) pozitivni vidik zapletov s tem projektom pa vidi angažma mladih, ki so se združili v civilno iniciativo za izgradnjo 3. razvojne osi. Aljaž Verhovnik je orisal zgodovino tega infrastrukturnega projekta, ideje o katerem kalijo skoraj petdeset let nazaj, in trnovo pot do obljubljenega začetka gradnje. Ker se ta ob številnih ovirah vztrajno odmika, je nezaupanje ljudi na Koroškem veliko in ga bo lahko ponovno vzpostavila šele “prva lopata”. Mladinska civilna iniciativa, ki je nastala leta 2014, se je zahvaljujoč drznosti in vztrajnosti njenih članov uveljavila kot sogovornik vseh deležnikov pri tem projektu. Tako mladi kot regija zaradi prometne odrezanosti trpijo zaradi “bega možganov”, zato so bili mladi primorani s civilno iniciativo ter spontanimi akcijami podkrepiti dolgoletne želje in zahteve Korošcev za cesto. Aljaž Verhovnik ocenjuje, da gre pri mladinski iniciativi, katere koordinator je, za dokaz tega, da se aktivno državljanstvo obrestuje.
Vrednote tovarištva, boja za svobodo, mir in napredek, vidi kot skupni imenovalec tudi s svojim aktivnim delovanjem v okviru Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Čeprav v njej prevladujejo starejše generacije, pa se je zveza v zadnjem času, tudi spričo zdravstvene krize in omejevalnih ukrepov ob njej “pomladila”, tako v članstvu kot v svojem načinu delovanja. Aljaž Verhovnik je tako prepričan, da je z medgeneracijskim sodelovanjem in iznajdljivostjo možno krepiti vrednote iz narodnoosvobodilnega boja tudi v času novih izzivov ter s svojimi stališči in mnenji prispevati k njihovemu premagovanju.
Sogovornika sta se strinjala, da bi prav vrednota solidarnosti med državami in med generacijami morala biti vodilo delovanja tudi na evropski ravni. Medtem ko so mlade generacije ponotranjile pridobitve Evropske unije, pa vsaka kriza, vključno z aktualno, kaže, kako zelo krhke so in da je prihodnost najprej odvisna od tega, ali bomo znali z mislijo na skupno dobro ohraniti prizadevanja ter dosežke preteklih generacij za mir in blaginjo v Evropi.
S tem pogovorom se dr. Milan Brglez z rubriko Od doma doma poslavlja do jeseni. Vsi pogovori so dostopni za (ponovni) ogled na njegovem Youtube kanalu.