Obvezna aplikacija za sledenje je prekomeren poseg v človekove pravice
Socialni demokrati so na pristojnem matičnem odboru Državnega zbora z amandmajem na vladni predlog predlagali črtanje člena, ki bi omogočil vladi uvedbo obveznega sledenja državljankam in državljanom s pomočjo mobilne aplikacije za omejevanje širjenja virusa Covid-19.
6. julij 2020
Kot je pred pričetkom seje poudaril poslanec SD Soniboj Knežak uvedba obveznega sledenja državljankam in državljanom predstavlja prekomeren poseg v človekove pravice, odpira številna tehnična vprašanja, ter je bila že deležna zelo jasnih nasprotovanj s strani ključnih institucij, kot sta Informacijski pooblaščenec ali Varuh človekovih pravic.
Socialni demokrati poudarjajo, da je tovrstna aplikacija smiselna, če temelji na zaupanju, je prostovoljna, anonimizirana, časovno omejena, medsebojno povezljiva (vsaj znotraj EU), podatkovno varna, brez uporabe lokacije ali obdelovanja ne nujnih podatkov, temeljiti pa mora na priporočilih zdravstvene stroke in usmeritvah informacijske pooblaščenke.
Premier Janez Janša je konec tedna sicer sporočil, da sta pred Slovenijo dve možnosti – uvedba mobilne aplikacije ali ponovno zapiranje javnega življenja. Socialni demokrati mu odgovarjajo, da je med obema ekstremoma še veliko smiselnih ukrepov, še posebej za zaščito najbolj ranljivih skupin, dosledno samozaščitno ravnanje in jasna komunikacija priporočil.
O prednostih in tveganjih mobilne aplikacije za sledenje okužbam Covid-19 smo poglobljeno pisali že konec aprila v #Temi. Članek lahko preberete tukaj.
Uvedba obveznega sledenja državljankam in državljanom predstavlja prekomeren poseg v človekove pravice, odpira številna tehnična vprašanja ter je bila že deležna zelo jasnih nasprotovanj s strani ključnih institucij, kot sta Informacijski pooblaščenec ali Varuh človekovih pravic.
Soniboj Knežak, poslanec SD