Pobuda Socialnih demokratov za Mednarodno konferenco za Jadran
Dan pred trilateralnim srečanjem zunanjih ministrov Italije, Hrvaške in Slovenije Socialni demokrati predlagajo organizacijo mednarodne konference za Jadran. “Jadran ima pomembno mesto pri naših ljudeh. Vsi ga imamo radi. Nanj nas vse vežejo lepi spomini. In vsi ga želimo ohranjati kot čisto modro morje in ga razvijati kot enega od svetovnih biserov,” je ob predstavitvi pobude dejala predsednica SD Tanja Fajon. Kot je znano, naj bi Italija in Hrvaška jutri podpisali sporazum o razglasitvi svojih izključnih ekonomskih con v Jadranu, Slovenija pa naj bi na dogodku sodelovala kot opazovalka.
18. december 2020
“Pomemben je tudi za Slovenijo. Smo pomorska država in Jadransko morje je pomemben del naše nacionalne identitete. Svoje interese in svojo odgovornost do Jadrana pa želimo razvijati skupaj z drugimi, v dialogu in v dobrososedskem sodelovanju,” je poudarila Tanja Fajon. Razglasitev izključne ekonomske cone Italije in Hrvaške v Jadranskem morju je po njenih besedah njuna pravica po mednarodnem pravu, toda: “Jadran ni stvar dveh držav, ampak je skupna odgovornost vseh jadranskih držav, tudi Slovenije.”
Jadran je kot poseben in občutljiv ekosistem potrebno zaščititi, zato Socialni demokrati pred jutrišnjo trilateralo, srečanjem zunanjih ministrov Italije, Hrvaške in Slovenije, pozivajo k mednarodni konferenci za Jadran. Kot poudarja Tanja Fajon, je “namen mednarodne konference vzpostavitev močnega mednarodnega sodelovanja držav s skupno skrbjo za to, da bo morje živo, čisto in varno. Naj nas Jadran povezuje in ne deli.”
Tanja Fajon
Dr. Dominika Švarc Pipan
Podpredsednica SD dr. Dominika Švarc Pipan je povedala, da s pobudo o mednarodni konferenci za Jadran uresničuje tudi pomembno načelo Konvencije Združenih narodov o mednarodnem pomorskem pravu: “Eno izmed temeljih načel mednarodnega pomorskega prava je načelo sodelovanja držav pri vprašanjih, ki so povezana z morjem. Konvencija v 123. členu poziva države v zaprtih ali polzaprtih morjih, kakršen je Jadran, medsebojno sodelujejo pri izvrševanju svojih pravic in obveznosti. Ob tem določa tudi obveznost, da neposredno ali preko skupne regionalne organizacije uresničujejo tri ključne cilje: prvič, prizadevati si morajo za usklajevanje gospodarjenja, ohranjanja, raziskovanja in izkoriščanje živih bogastev v morju, prizadevati si morajo za usklajevanje pri izvrševanje svojih pravic in obveznosti pri varovanju in ohranjanju morskega okolja. Tretjič, prizadevati si morajo tudi za usklajevanje znanstvenih raziskovanj in sprejmejo skupne programe znanstvenega raziskovanja območja.” Spomnila je tudi, da so obveznosti po 123. členu konvencije omenilo tudi arbitražno sodišče v svoji razsodbi o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Z mednarodno konferenco za Jadran želijo v SD doseči okrepljeno mednarodno sodelovanje vseh jadranskih držav pri ekološki zaščiti Jadranskega morja, ki je kot polzaprto in plitvo morje posebej ranljivo. Dr. Patrick Vlačič, vodja strankine programske skupine in strokovnjak za mednarodno pomorsko pravo, ocenjuje, da je takšno mednarodno sodelovanje nujno prav zaradi dejstva, da je Jadransko morje polzaprto morje in da meji na veliko število držav. “Italija in Hrvaška imata zagotovo najdaljše obale ob Jadranskem morju, zato imata nedvomno tudi največjo odgovornost. Konvencije pa ni mogoče brati selektivno. Res lahko država razglasi enostransko izključno ekonomsko ceno, vendar konvencije nalaga tudi obveznosti in te so konkretne.”
Dr. Patrick Vlačič
Matjaž Nemec
“Letos smo videli kita v slovenskem morju. Čuti se, da Jadran nima meja. Tudi onesnaževanje ne pozna meja. Ena sama država, ki bi se neekološko obnašala, bi pomenila katastrofo za vse države ob Jadranskem morju. Zato naš poziv za mednarodno konferenco in za stalno telo o Jadranu, da se za ta biser dogovarjamo, si medsebojno pomagamo in delujemo usklajeno. Vsi si želimo čisto morje, vsi si želimo vzdržno izkoriščanje morja, vsi si želimo, da bi ga tudi naši zanamci lahko uživali vsaj na podoben način kot mi,” je zaključil dr. Patrick Vlačič.
Matjaž Nemec, poslanec in podpredsednik stranke, ki vodi tudi strankin odbor za zunanjo politiko, je pobudo za organizacijo mednarodne konference za Jadran danes tudi formalno vložil v Državnem zboru: “Ni meja v tako senzibilnem ekosistemu. Nihče od nas si ne more jemati pravice odločati sam. Zaradi okoliščin se je potrebno z mednarodno konferenco soočiti z izzivi in priložnostmi, ki jih imamo vse države ob Jadranskem morju.” Pobudo za mednarodno konferenco za Jadran vidi tudi v kontekstu predsedovanja Slovenije Svetu EU, da se tudi tako pokaže enotna odgovornost za Jadran: “Kot članica EU imamo odgovornost, da se s partnerji v duhu evropskega sodelovanja sedemo za skupno mizo.”
Tanja Fajon je v odgovorih na vprašanja novinarje poudarila, da predstavlja posebno priložnost za mednarodno konferenco za Jadran tudi skupna tristranska izjava Italije, Hrvaške in Slovenije, ki jo je danes najavil hrvaški zunanji minister.