Pomoč za podjetja, specializirana za opremo sejmov in dogodkov, ki so zaradi prepovedi javnega zbiranja čez noč ostala brez vseh prihodkov
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot in vodja poslanske skupine SD Matjaž Han sta na ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministra za kulturo naslovila poslansko pobudo za pomoč Združenju izvajalcev in izposojevalcev sejemske in prireditvene opreme zaradi prepovedi javnega zbiranja in ukrepov za preprečitev epidemije COVID-19 v Sloveniji in svetu.
Poslanca v pobudi opozarjata, da so med podjetji, ki so zavoljo epidemije utrpela največjo škodo, tudi tista, specializirana za opremo sejemskih prostorov in dogodkov, ko so se po zastrašujočih statistikah o umrlih za virusom COVID-19 iz tujine, predvsem sosednje Italije, s koncem februarja 2020 v Sloveniji in v tujini pričele množične odpovedi sejmov in dogodkov. Spomnimo, odpovedi so svoj vrh doživele v pričetku marca, ko je bila izdana prepoved zbiranja ljudi na javnih prireditvah in javnih prostorih zaprtega tipa, takratnim omejitvam pa se je pridružila še popolna prepoved zbiranja in ukinitev javnega življenja.
“Samo v tednu od 23. do 29. marca je bilo v Sloveniji odpovedanih več kot 100 glasbenih dogodkov, zaradi odpovedi pa so slovenska podjetja, specializirana za opremo sejemskih prostorov in izvajanje dogodkov, čez noč ostala brez dela in vseh prihodkov,” sta v pobudi jasna poslanka in poslanec Socialnih demokratov, na kar je v pozivu Vladi opozorilo tudi 72, z dejavnostjo izvajanja in izposoje sejemske ter prireditvene opreme, povezanih podjetij, v katerih je zaposlenih 481 zaposlenih, letno pa ustvarijo okoli 36-38 milijonov evrov prometa.
Matjaž Han in Meira Hot ob negotovih scenarijih sproščanja ukrepov delita zaskrbljenost podjetij s sejemsko in ostalo prireditveno dejavnostjo, po napovedih ta morda še do konca leta ali pa dlje ne bodo mogla opravljati dela.
“To pa v perspektivi pomeni, da bodo zgoraj omenjena podjetja prva plačila v najboljšem primeru dobila šele oktobra, kar je osem! mesecev po pričetku krize. Takšen izpad vseh prihodkov ter tudi dejstvu, da bo obseg dela na področju sejmov in dogodkov tudi po izteku prepovedi vsekakor bistveno manjši, pa lahko močno ogrozi dejavnost na dolgi rok, če ne celo njen popolni zlom,” opozarjata poslanka in poslanec.
Zato sta na Vlado RS naslovila poslansko pobudo, da v skladu s problemi, ki so jih z apelom na vlado naslovili predstavniki podjetij, specializiranih za dejavnost izposoje, oblikovanja in postavitve opreme za sejemske razstavne prostore in dogodke, vlada podjetjem priskoči na pomoč s srednjeročnimi rešitvami in vsaj delnimi nadomestili popolnega izpada dohodkov za ohranitev podjetij in branže.
To bi bilo po mnenju Združenja ter poslancev SD možno na način, da vlada, skupaj z ministrstvom za finance, za podjetja zagotovi podaljšanje ukrepov na področju plač za zaposlene zaradi prepovedi javnega zbiranja ter naredi posebno shemo subvencioniranja stroškov ter zagotovi nepovratna sredstva za obstoj panoge.
Po njunem prepričanju pa to ne bo dovolj, na vlado tako apelirata, da ta pripravi še dodatne ukrepe. “Ti so potrebni za preprečevanje propada teh ter ostalih specifičnih podjetij in ostalih panog, ki so v epidemiji še posebej oškodovana, da se zagotovi njihovo čimprejšnjo revitalizacijo tudi po epidemiji.”