Poslanska skupina SD s pobudo za pomoč otrokom v Gazi
Vse od začetka izraelskega bombardiranja Gaze, ki traja od 7. oktobra 2023, ko je Hamas napadel Izrael, noben prebivalec Gaze ni več varen. »Vsak dan s skrbijo spremljamo pretresljive prizore nedolžnih žrtev in vedno večjo eskalacijo nasilja nad civilnim prebivalstvom. Še posebej nas skrbijo hude in grozljive humanitarne posledice morebitne kopenske ofenzive izraelske vojske nad Gazo,« so izpostavili poslanci SD.
27. oktober 2023
Poslanci so poudarili tudi, da ima Država Izrael pravico do samoobrambe v skladu z mednarodnim pravom, Palestinci pa pravico do lastne države v okviru rešitve dveh držav, na podlagi meja iz leta 1967.
V Gazi živi okoli 2,3 milijona prebivalcev, od tega je polovica otrok, ki so najbolj nedolžne in tragične žrtve konflikta. Po zadnjih podatkih, ki jih navaja ministrstvo za zdravje, je bilo v Gazi v zadnjih šestnajstih dneh od začetka izraelskega bombardiranja Gaze ubitih približno 1750 otrok oziroma 110 otrok na dan, več tisoč otrok pa je bilo ranjenih.
Palestinski otroci se soočajo tudi s psihološkimi posledicami vsakodnevnega bombardiranja iz zraka in že kažejo simptome psihološke travme, kot so močenje postelje, anksioznost, agresivno vedenje, živčnost in strah pred zapustitvijo s strani staršev. Petnajstletni palestinskih otrok, ki je ves čas svojega življenja prebival v Gazi, je v tem času preživel že pet obdobji intenzivnega izraelskega bombardiranja iz zraka: leta 2008-2009, 2012, 2014, 2021 in letos.
Tako kot celotno prebivalstvo Gaze, se tudi palestinski otroci soočajo s hudim pomanjkanjem osnovnih življenjskih sredstev, kot sta hrana, voda in zdravila. Mnogi med njimi, ki so zbežali s svojimi družinami iz severnega dela Gaze na južno območje, na mejo z Egiptom, zaradi poziva izraelske vojske, pa nimajo niti primernega prostora za bivanje ali izobraževanje.
Zaradi tega poslanci menijo, da bi si bilo nujno potrebno prizadevati za prekinitev spopadov na območju Gaze v humanitarne namene, zato da se palestinskim otrokom v tej enklavi zagotovijo osnovna življenjska sredstva, ustrezni pogoji za bivanje, zdravljenje in šolanje.
Glede nato, da je z vsakim novim dnem vojaškega konflikta v Gazi vedno manj varnega prostora, kamor bi se lahko za zaščito pred napadi zateklo palestinsko prebivalstvo, še posebej pa otroci, ki so največje tragične žrtve katerekoli vojne, so poslanci na vlado naslovili naslednji pobudi:
· Republika Slovenija omogoči najmanj 100 palestinskim otrokom iz Gaze varno zatočišče v Sloveniji;
· Republika Slovenija, po stabilizaciji konflikta, ponovno podpre projekt »Rehabilitacije otrok žrtev vojne v Gazi«, ki jo je izvajala Fundacija dr. Danila Türka, Pustimo jim sanje, v kateri so v letih 2009 in 2015 pomagali preko 200 poškodovanim otrokom iz Gaze z rehabilitacijo v URI Soča.