Pravica žensk do odločanja o lastnem telesu je človekova pravica
Andreja Katič na okrogli mizi o reproduktivnih pravicah žensk v organizaciji Inštituta 8. marec izpostavila zgodovino boja Ženskega foruma SD za pravice žensk in prizadevanja za okrepitev enakosti spolov v naši družbi.
23. februarja 2022
Socialni demokrati smo se vedno pripravljeni odzvati ter javno predstaviti naša stališča in prizadevanja za krepitev enakosti spolov. Pomembno je, da skupaj s civilno družbo, nevladnimi organizacijami in aktivistkami ter aktivisti sodelujemo in gradimo zavezništva za doseganje večje družbene enakosti na vseh področjih. V okviru projekta Inštituta 8. marec o reproduktivnih pravicah žensk smo se jasno opredelili za krepitev pravice do splava.
»Ponosna sem, da so članice Ženskega foruma SD v prvih vrstah ubranile ustavno pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok, prav tako smo vztrajno zavračale vse poskuse, da bi okrinili reproduktivno in spolno zdravje in pravice. Priborjene pravice je potrebno varovati, pri tem pa se zavedati, da boj za enakost še zdaleč ni končan. Pravice moramo še nadgraditi,« je razpravo otvorila predsednica Ženskega foruma SD, Andreja Katič. Skupaj z drugimi naprednimi gibanji smo preprečili, da bi si morale ženske legalen splav plačati, ubranili smo hormonsko kontracepcijo kot pravico iz zdravstvenega zavarovanja.
Danes so žal tudi v Sloveniji, kot se dogaja na Poljskem in Madžarskem, vse glasnejša nasprotovanja tej pravici, tudi s strani vidnih predstavnikov desnosredinskih strank. »Predsednik ene izmed teh je javno povedal, da želi omejiti dostop do splava, drugi se udeležujejo shodov proti splavu v Ljubljani. Proti temu se borimo proaktivno, potrebno se je družbeno angažirati, osveščati in izobraževati,« je bila jasna Katič. »Ženski forum SD vidi takšne shode kot pasivno nasilje nad ženskami in nasprotovanje človekovim pravicam žensk,« smo zapisali že v pisni izjavi Ženskega foruma in Mladega foruma SD ter se pridružili sporočilom civilne iniciative ‘Moje telo, moja pravica’.
Andreja Katič je izpostavila, da je »bila prvopodpisana pod zadnjo ustavno presojo, da se zakon, ki samske ženske diskriminira do pravice do umetne oploditve, razglasi kot neustaven ter da se Ustavno sodišče izreče, da referendum o teh pravicah ni dopusten. Nismo uspeli, tudi ne pri naknadnem zakonodajnem referendumu o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo.«
Možnost odločitve ženske za legalen, varen in dostopen splav je pomemben element enakosti spolov. Država je dolžna zagotavljati možnosti do uresničevanja te svoboščine in ustvarjati razmere, ki omogočajo ljudem, da se svobodno odločajo za rojstva svojih otrok. Število splavov v Sloveniji skozi leta upada, skozi desetletje se je prepolovilo, prav zaradi informiranja, izobraževanja in stalne skrbi za dostop do varnih, učinkovitih, cenovno dostopnih in strokovnih načinov načrtovanja družine, ter krepitve spolnega in reproduktivnega zdravja in pravic. Pred kratkim smo Socialni demokrati z javno razpravo opozorili, da je kar 200.000 žensk mlajših od 15 let, brez ginekologa na primarni ravni, ter da so bile storitve spolnega in reproduktivnega zdravja omejene, prihaja do motenj pri dostopu do osnovnih zdravstvenih storitev.
Kot družba bi sicer morali ustvarjati vse pogoje, da bi bila potreba po splavu nizka, v čemer vidimo močno vlogo države blaginje. Posebne ukrepe je potrebno nameniti ranljivim skupinam žensk ter ženskam z nizko socialno in ekonomsko varnostjo. Na pobudo Ženskega foruma SD, Mladega foruma SD in poslanke mag. Bojane Muršič smo med drugim lani dosegli znižanje davka na dodano vrednost za menstrualne higienske pripomočke. V okviru akcije »Vsak dan je 8. marec« smo ozaveščali o pomenu enakih možnosti za ustrezno higieno v času menstruacije ter predlagali uvajanje pripomočkov v javnih izobraževalnih ustanovah. Ukrepe za uveljavljanje enakosti spolov smo Socialni demokrati zapisali tudi v naš program Drugače – Program velikih sprememb za razvojno desetletje do leta 2030.