Dodatno zaračunavanje vsakodnevnega nameščanja slušnega aparata v DSO je nesprejemljivo
Poslanec SD Soniboj Knežak je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovil pobudo v zvezi z zaračunavanjem vsakodnevnega nameščanja slušnega aparata v domovih za starejše občane.
22. november 2022
V domovih za starejše občane se še vedno dodatno zaračunavajo številne in različne storitve, ki jih morajo stanovalci doplačati poleg njihove redne cene nastanitve in oskrbe. Pri čemer oskrbovancem in njihovim svojcem ni niti jasno kdo sploh odloča o tem katere storitve so jim na voljo brezplačno in katere le ob doplačilu, saj ne obstajajo enotna pravila za vse domove za starejše občane v Sloveniji glede izvajanja posameznih vrst oskrbe in kriterijev za določitev oskrbe glede na potrebe posameznega starostnika.
»Ena od takih novih storitev je dodatno zaračunavanje namestitve slušnega aparata v nekaterih domovih za starejše občane, za katero je bilo najprej potrebno plačati 1 evro na dan, sedaj pa morajo po nekaterih informacijah oskrbovanci doplačati že 1,31 evrov na dan,« je bil jasen poslanec. Številni gluhi in naglušni stanovalci v domovih za starejše občane in njihovi svojci menijo, da je dodatno zaračunavanje vsakodnevnega nameščanja slušnega aparata nesprejemljivo, nehumano in neživljenjsko. Slušni aparat namreč ni ortopedski ampak medicinski pripomoček, ki je nujno potreben, zato da gluhi in naglušni oskrbovanci sploh lahko komunicirajo z drugimi ljudmi. Brez tega tako pomembnega komunikacijskega pripomočka številni gluhi in naglušni stanovalci tvegajo, da bodo postali še bolj izolirani od drugih ljudi in družbenega dogajanja v domovih, kar potem vodi v osamljenost, socialno izključenost ter posledično v depresijo in poslabšanje vsesplošnega počutja in zdravja teh stanovalcev. Da gre za nesprejemljivo prakso dodatnega zaračunavanja storitev v nekaterih domovih za starejše občane, opozarja tudi Varuh za človekove pravice.
»Dodatno zaračunavanje vsakodnevnega nameščanja slušnega aparata v nekaterih domovih za starejše občane ni sprejemljivo, saj gre za pomemben komunikacijskih in medicinski pripomoček, ki omogoča socialne stike gluhim in naglušnim oskrbovancem v domovih za starejše,« je zaključil Knežak in na ministra naslovil naslednjo pobudo:
- da Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravi takšne standarde oskrbe v domovih za starejše občane, ki bodo vsakodnevno nameščanje slušnih aparatov opredelili kot brezplačno storitev, za katero domovi ne smejo zahtevati doplačila.