SD
  • Glavna stran
  • Voli.SD
    • Tanja Fajon
    • Ekipa
    • Načrt
  • O stranki
    • Stranka
    • Ljudje
    • Organiziranost
    • Mednarodno
    • Zgodovina
    • Statut
  • Novice
    • Aktualno
    • Poslanska skupina SD
    • Mnenja
    • Teme
    • Prenos
    • Samo Dejstva
  • Novinarsko središče
  • Pridruži se nam
  • Menu Menu
Link to: Pisma ob policijski uri

#pisma ob
policijski uri

Link to: Pisma iz karantene
Sonja Lokar

Sonja Lokar

Strokovnjakinja za enakost spolov, članica Predsedstva SD

Stil je človek

Le style, c’est l’homme même. (Stil je človek).

Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon, Discourse on Style

Podatki evropskih in svetovnih raziskav kažejo, da ženske po vsem svetu, sicer zelo počasi in z velikimi nihanji, v vse večjem številu prevzemajo tudi najvišje formalne položaje v civilni družbi, v ekonomskem in političnem odločanju. Čeprav jih je še vedno komaj za sol, in le stežka svojo formalno prisotnost spreminjajo v politike, ki bolje služijo tudi ženskam, pa jih je dovolj, da so ljudje začeli ocenjevati, ali ženske vodijo drugače kot moški.

V mednarodnem ženskem in feminističnem gibanju je od nekdaj pripoznano, da mora politika, ki resno jemlje enakost spolov, postati drugačna, vključujoča, in da taka politika postaja vsaj teoretično možna šele, ko odstotek žensk v organih političnega odločanja preseže kritično mejo 30 %.  Šele tedaj namreč postane mogoče, da tiste,  ki se zavestno zavzemajo za človekove pravice žensk, zlobirajo vsaj nekatere, iz izkušenj v novih evropskih demokracijah, bi rekla, manj drage politike, ki podpirajo resnično enakost spolov. V mednarodnem ženskem gibanju pa se je vedno razpravljalo, ali se morajo ženske, kot aktiviske in kot voditeljice, naučiti in izmojstriti obstoječa pravla politične igre ali pa jih morajo spremeniti.

Kakšno žensko voditeljstvo bo nastalo in kakšno potrebujemo, je bila, ne samo pri nas na jugu Evrope, ampak povsod po svetu, zelo dolgo čisto teoretska diskusija, izjemni primeri žensk, ki jim je tu in tam uspel preboj na vrh političnih strank in izvršne oblasti, pa so potrjevale, da so se do resnične politične moči lahko dokopale samo, če so bile bolj “moške” od svojih moških konkurentov. Starejši se spominjamo takih voditeljic, kot so izraelske premierke Golde Meir, britanske Margaret Thacher, jugoslovanske Milke Planinc.

Prva lastovka, ki je najavila nov tip ženskega voditeljstva, se je prikazala v Evropi šele leta 2000, kje drugje kot na Finskem. Socaldemokratka Tarja Halonen je premagala zmerno desnega populista v odkrito feministični predsedniški volilni kampanji proti vsem pravilom klasičnih priročnikov, kako se v državi, ki se je že nagibala proti desni sredini, vodi politična kampanja: govorila je iskreno in naravnost, tisto, kar je res mislila in se pri tem ni ozirala na to, kaj bodo mislili ali rekli o tem volivke in volivci: da veruje v boga, a ne hodi v cerkev, da ni poročena, a ima otroka in ljubimca, da je res, da je “rdeča feministka” in zakaj , da podpira pravice Romov, homoseksualcev in etničnih manjšin, da mora Finska za razvoj najmanj razvitih držav prispevati, kar so se razvite države obvezale prispevati iz svojega bruto dohodka. In tako dalje. Izvoljena je bila v drugem krogu, z zelo majhno razliko v glasovih, in raziskave so potrdile, da so ji zmago prinesli glasovi žensk in mladih, ki pred tem niso hodili na volitve.

Zanimivo je pogledati,  kako javnost danes vidi ženske na mestih odločanja, ali opažajo kakršnekoli razlike v načinu vodenja moških in žensk, kako jih vrednotijo?

Poglejmo si primer iz neke raziskave v ZDA, iz leta 2018. Naredil jo je PEW Research Institute. Večina odraslih ljudi v tej raziskavi  je ocenila, da se pri vodenju v politiki ženske in moški RAZLIKUJEJO, toda tako misli mnogo več žensk kot moških (63% žensk  in 50% moških). Večina vseh, ki vidijo razlike, je ocenila, da nobeden od teh načinov ni boljši od drugega. Takih je bilo 62%  med ženskami in med moškimi. Pričakovano je bilo več moških, ki so ocenili, da je moški način vodenja boljši (22%) in več žensk, ki so bolje ocenile ženski način vodenja (27%). Zanimivo pa je, da je večji delež moških (15%), ki kot boljši vidijo ženski način vodenja, kot žensk (10%), ki enako mislijo za moški način vodenja.

Tu pa so podatki iz iste raziskave, kako ljudje v ZDA ocenjujejo, kdo je boljši pri nekaterih aspektih voditeljstva, ki se v demokratskih okoljih štejejo za pomembne: voditeljice ali voditelji.

Delež tistih, ki menijo, da so ženske/moški na visokih političnih položajih boljši (PEW Research Institute, 2018):

Kriza neoliberalnega kapitalizma je povsod po svetu prinesla nekaj, kar nas pravzaprav ne bi smelo presenetiti: volilna telesa v državah tradicionalnih in novih demokracij so se razdelila pri vprašanju, kakšen voditeljski stil pričakujejo. Hudo stanjšana sredina je ostala naklonjena demokratičnim pravilom političnega voditeljstva, zgubarji v krizi globalnega neoliberalnega kapitalizma in tisti, ki se bojijo, da to prav lahko postanejo, in ne vidijo načina, kako bi se sami temu lahko izognili, saj nimajo izkušnje kolektivne strategije družbenega delovanja v sindikatih ali delavskih strankah, pa so začeli iskati močne avokratske voditelje, take, ki ne izbirajo sredstev, da bi se prikopali na oblast, take, ki jim s svojim načinom delovanja in komuniciranja zbujajo upanje, da se ne bodo pred ničemer ustavili niti takrat, ko bodo izvajali “rešilne” politike, ki so jim jih obljubili v svojih volilnih kampanjah To, kar se dogaja danes v Veliki Britaniji, v Franciji, na Madžarskem, v Srbiji, pri nas, so simptomi iste bolezni – usihanje socialne in liberalne demokracije, ki se nista izkazali v spoprijemu s socialnimi in razvojnimi izzivi današnjega časa.

Zato je v vrhove politike v mnogih državah prodrl populizem, način vodenja v politki se je začel spreminjati. Politična korektnost je postala sinonim za mlačnost, za neodločnost v vodenju. Toleranco in vključevanje sta nadomestila netolerance in izključevanje, spoštovanje strokovno ugotovljenih dejstev in vladavino prava sta nadomestili gebelsovska propaganda in avtokratski voluntarizem, multilateralizem in mednarodno pravo nadomeščata ozkosrčni nacionalizem in bilateralni dogovori, v katerih močnejši izsiljuje, grozi, uporabi sankcije ali celo  oboroženo silo, da bi dosegel svoje interese.

Ni se nam treba slepiti, v obeh skupinah z diametralno nasprotnimi pričakovanji glede stila vodenja, je gotovo skoraj enako število moških kot žensk. Novo je samo to, da je povečano število žensk na položajih politične moči omogočilo, da se razvijejo tudi talentirane voditeljice z avtoritatnim stilom vodenja, kot sta Marine le Pen in Frauke Petri.

Toda upanje umre zadnje. Epidemija COVID je ponudila okruten test sposobnosti političnega upravljanja s hudo krizo. Slovita globalna mreža ženskih voditeljic, Women Political Leaders, je naredila analizo uspešnosti kriznega vodenja, v katerem so se, po oceni njihovih državljank in državljanov,  posebej izkazale ženske. Nova predsednica upravnega odbora te slovite mreže, nekdanja novozelandska premierka Helen Clark, je takole opisala “ženski način” vodenja v tej krizi: “Za uspešnost političnih voditeljic v tej krizi je bil odločilen njihov stil vodenja. To je stil, ki se pogosto pripisuje ženskam, a ki bi bil, če bi ga uporabljal tudi drugi spol, precej uspešen. To je pripravljenost na posvetovanja, poslušanje, angažiranost, poziv javnosti, da se pridruži skupnim prizadevanjem.”

Kako prav ima, je pokazala neverjetna zmaga laburistke Jacinde Ardern, ki je pravkar, tokrat drugič, premočno zmagala na novozelandskih volitvah. Kako negotovi pa so časi, v katerih živimo, pa pravkar demonstrirajo volitve v ZDA. Kdorkoli že bo tam zmagal, kaže se grozovita razdeljenost družbe, ne le ameriške, ampak tudi naše. Resnični spopad glede stila vodenja, ki bo usoden za življenje na tem planetu, pa se šele začenja.

Povej svetu!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInViberEmail
Pridi z nami

Preberi še:

Matjaž Nemec: Vprašanje Zahodnega Balkana je test kredibilnosti EU in njena odgovornost za preprečevanje EU nešteto hitrosti

Ko ugasnejo luči velike dvorane, kjer so za okroglo mizo pred dnevi voditelji držav članic na Evropskem svetu zasedali ob strateško pomembnih temah, se pokaže realnost. Ta (žal) največkrat na obrazu nima nasmeškov in polna usta spodbudnih besed, temveč stare probleme, pri Bosni in Hercegovini šest let trajajočo težnjo, da jo EU (do)končno spozna kot kredibilnega partnerja, s katerim je vredno pričeti vsaj formalne pridružitvene procese. Ti sami po sebi ne pomenijo ne članstva v EU, ne garanta zanj.
28. junija 2022/by Tadej Ekart

Marko Sjekloča: Strateške zmote Rusije

Danes je to drugačen svet, tudi s svojimi napakami in zmotami, a tudi z veliko pozitivnih prvin, od katerih je ena najpomembnejša: življenje je na zahodu veliko več vredno od ideologije ali političnih ciljev.
18. maja 2022/by Miha Damiš

Dr. Jernej Štromajer: Shod za odlično znanost

Vesel sem, da bo današnji Shod za znanost opozoril na stranpoti in napake politike v slovenski znanosti in visokem šolstvu. Upam le, da se znanstvena skupnost ni prepozno zbudila iz svojega dokaj trdnega spanca v zadnjih dveh letih mesarjenja po visokošolskem in znanstvenem polju.
5. aprila 2022/by mf
Vsa #pisma ob policijski uri
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej
Nov začetek
  • Mladi forum s protestom v podporo ženskam, ki jim je bila odvzeta pravica do splava29. junija 2022 - 16:10
  • Delovno srečanje SD: Povezani lahko dosežemo najboljše rezultate28. junija 2022 - 13:00
  • Človekove pravice so prioriteta slovenske zunanje politike27. junija 2022 - 9:08
  • Dominika Švarc Pipan: Saniran je še en nedopusten poseg prejšnje vlade v delovanje tožilstva23. junija 2022 - 17:00
  • Tanja Fajon na vrhu PES: Potrebujemo jasen signal podpore in zavezanosti širitveni perspektivi Zahodnega Balkana23. junija 2022 - 15:16
  • POSLANEC EP MATJAŽ NEMEC NA PREDSEDNICO EP ROBERTO METSOLO NASLOVIL PISMO ZA PODPORO PODELITVI STATUSA KANDIDATKE ZA ČLANSTVO V EU BOSNI IN HERCEGOVINI22. junija 2022 - 11:25
  • Jonas Žnidaršič: Z davkoplačevalskim denarjem se pokra ne igra!21. junija 2022 - 13:56
  • Novoustanovljena mreža »Prijatelji Zahodnega Balkana« poziva voditelje EU, naj pospešijo širitev EU na Zahodni Balkan21. junija 2022 - 11:41

Pridruži se nam na Facebooku!

Link to: Pristopna izjava
Pridruži se socialnim demokratom!
Link to: Doniraj
Podpri socialno demokracijo!
Link to: Prijava na novice
Prijavi se na naše e-novice!
Follow a manual added link
Poveži se v digitalno skupnost SD!
Facebook Twitter YouTube Instagram Podcast Naprej

Socialni demokrati
Socialni demokrati smo napredno politično gibanje, ki uresničuje idejo socialne demokracije v Sloveniji 21. stoletja. Povezujemo in organiziramo ljudi v močno politično silo, sposobno ustvarjati napredne spremembe. Verjamemo v enakost, solidarnost, svobodo, pravičnost, mir in sodelovanje. Vedno na strani ljudi.
PES S&D Progressive Alliance FEPS
Deklaracija o načelih Stranke evropskih socialistov.

Stranka

  • Stranka
  • Ljudje
  • Mednarodno

Volitve

  • Tanja Fajon
  • Program
  • Ekipa

Sodeluj!

  • Kontakt
  • Pridruži se nam
  • Skupnost članstva
  • Doniraj

Prijavi se na novice!

Forumi

  • Mladi forum
  • Ženski forum
  • Forum starejših
  • Zeleni forum

Mediji

  • Novice
  • Mnenja
  • Podcast
  • Medijsko središče

Splet

  • Impresum
  • Spoštovanje zasebnosti
  • Piškotki

Dejan Prešiček: Umetnost = človek = ustvarjalnost = svoboda* Izzivi epidemije so tudi dobava zdravil, zmanjševanje brezposelnosti, duševno...
Scroll to top

Ta stran uporablja piškotke.

OkejVeč informacij...

Spoštovanje zasebnosti



Kako uporabljamo piškotke?

Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.

Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.

Več informacij o piškotkih si lahko preberete na tej povezavi.

Google Analytics

Ti poškotki zbirajo informacije, ki so v posplošeni obliki uporabljeneza razumevanje načina uporabe spletne strani, kako so učinkovita orodja, ki jih uporabljamo za obisk te spletne strani ali kako s prilagoditvami in vsebinami izboljšati uporabniško izkušnjo.

Če želite onemogočiti upotabo teh piškotkov, jih lahko onemogočite v nastavitvah vašega brskalnika.

Piškotki drugih storitev

Spletna stran uporablja tudi zunanje spletne storitve, kot so Google Fonts, Google Maps ali YouTube. Tovrstne storitve utegnejo zbirati podatke o uporabi njihovih storitev, kot je na primer IP naslov, zato jih lahko onemogočite tukaj. S tem utegnete bistveno zmanjšati funkcionalnost, izgled in izkušnjo spletne strani. Spremembe bodo uveljavljene ob ponovnem nalaganju strani.

Nastavitve Google Webfont:

Nastavitve Google Maps:

Nastavitve Vimeo in Youtube:

Spoštovanje zasebnosti

Več o načinu spoštovanja vaše zasebnosti lahko preberete tukaj.

Spoštovanje zasebnosti
Sprejmi nastavitveSkrij obvestilo