Tanja Fajon
Ministrica za zunanje in evropske zadeve, predsednica SD
Mandat Sloveniji za izgradnjo pravičnejše mednarodne skupnosti
Slovenija je bila 6. junija izvoljena za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov (VS OZN) za obdobje 2024-2025. Prejetih 153 glasov v prvem krogu glasovanja je zgodovinski dosežek in priznanje celotni slovenski diplomaciji. Čutila sem, da za nami stoji cela Slovenija.
Neprecenljiv občutek, saj nas je vodila iskrena želja, da države prepričamo z vsebino, posluhom in razumevanjem. S kolegicami in kolegi z zunanjega ministrstva smo v samo enem letu opravili pogovore s 186 predstavniki držav OZN in sodelovali na številnih mednarodnih dogodkih. Bili smo optimistični, saj smo res trdo delali. Vendar bi nekdo, ki bi verjel, da zmore Slovenija zgolj po enem letu aktivne diplomacije z lahkoto zbrati potrebno dvotretjinsko večino v OZN, premalo razumel dogajanje v mednarodni skupnosti. Države običajno kandidaturo napovedo tudi več kot deset let vnaprej, našo pa je prejšnja vlada napovedala decembra 2021. Naša diplomatska mreža je skromna, s tem tudi navzočnost naše države v prvih tridesetih letih v določenih delih sveta. Tudi to, da je bila zmaga proti Belorusiji samoumevna, je nespametno razmišljanje, saj je dogajanje v mednarodni skupnosti nepredvidljivo in bi ga bilo ignorantsko do drugih globalnih partnerjev in akterjev v svetu zreducirati zgolj na dogajanja v naši regiji. 153 glasov dokazuje, da smo oblikovali nova zavezništva in podporo, ki z nami ostaja še naprej ter nam daje pomemben mandat in odgovornost, da aktivno sodelujemo pri sprejemanju najpomembnejših mednarodnih odločitev in predstavljamo glas vseh tistih, ki želijo več povezovanja in razumevanja.
Slovenija bo tako s 1. januarjem 2024 prevzela sedež nestalne članice VS OZN. Že z oktobrom bomo v vlogi opazovalke, zato je zdaj ključno, da ekipo v New Yorku in doma okrepimo in izboljšamo naš potencial. Poleg Slovenije, ki je kandidirala v vzhodnoevropski skupini 23 držav, so bile za to obdobje izvoljene še Alžirija, Sierra Leone, Republika Koreja in Gvajana. “Krepimo zaupanje, varujemo prihodnost” je bil slogan slovenske kandidature, s katerim smo predstavljali naše glavno sporočilo in cilje: Slovenija bo v VS OZN delovala kot dejavnik povezovanja in si ob spoštovanju mednarodnega prava kot najboljšega jamstva za mednarodni mir in varnost prizadevala pri iskanju konstruktivnih rešitev.
Spoštovanje mednarodnega prava je najboljše jamstvo za mir in varnost.
Ob nastopu svojega mandata sem bila prepričana, da moramo slovenski zunanji in evropski politiki doma in v mednarodnem prostoru vrniti dostojanstvo, verodostojnost in okrepiti zaupanje vanjo. Le leto dni po oblikovanju nove vlade nizamo ene največjih zunanjepolitičnih uspehov v zgodovini Slovenije.
Pred nekaj tedni je bila sprejeta Ljubljansko-haaška konvencija, prelomna mednarodna pogodba, ki bo pomagala zagotoviti pravice žrtvam genocida, zločinom zoper človečnost in vojnih hudodelstev. Ponosna sem, da sva z ministrico dr. Švarc Pipan na dveh resorjih pod našim vodstvom okrepili politično voljo za zaključek tega dolgoletnega procesa in sprejem MLA konvencije. Nekaznovanost za mednarodne zločine namreč ostaja resna grožnja vladavini prava kot ključnemu gradniku demokratičnih družb, zato je dolžnost držav in mednarodne skupnosti vzpostavitev mehanizmov za preiskavo in pregon mednarodnih hudodelstev. Pred tremi desetletji smo bili priča grozljivim zločinom v naši neposredni soseščini in globoko razumemo vlogo pravice pri končanju sporov, zdravljenju globokih ran naših skupnosti. Tudi to, da smo Slovenijo vrnili nazaj v jedro EU ter politiki utemeljeni na doslednem spoštovanju temeljnih vrednot EU, krepitvi moči mednarodnega prava ter zavezanosti učinkovitemu multilateralizmu, je ključna prioriteta mandata.
Prioriteta v VS OZN: vprašanja podnebnih sprememb ter njihov učinek na varnost, ki skupaj s prehransko in energetsko krizo najbolj prizadenejo ravno najšibkejše.
Članstvo v Varnostnem svetu OZN je za Slovenijo izjemna priložnost in hkrati tudi odgovornost, predvsem v času, ko se soočamo z velikimi geopolitičnimi spremembami in delitvami. Omogoča nam aktivno delovanje v najpomembnejšem mednarodnem organu, ki se osredotoča na globalni mir in varnost, z močnim mandatom številnih članic, da delujemo kot pošten posrednik ter zastopamo interese tudi manjših držav. Tudi glede vprašanja reforme Varnostnega sveta zaradi intenzivnih stikov sedaj bolje razumemo izzive različnih delov sveta ter si bomo prizadevali za dialog, prednost bo naša konsistentnost pri iskanju konstruktivnih rešitev.
Vojna v Ukrajini je kriza izjemnih razsežnosti, a konflikti so prisotni praktično v vseh svetovnih regijah. Zato poudarjamo pomen preventivne vloge Varnostnega sveta, ki mora okrepiti svojo vlogo preprečevalca konfliktov in ne zgolj njihovega upravljalca. Izpostavljamo pomen žensk v mirovnih procesih, kjer so dokazano uspešne in njihova vključenost pripomore k bolj stabilnim družbam in trajnemu miru.
Ključen bo naš skupen boj proti podnebnim spremembam, za prehransko in vodno varnost ter prizadevanja za pravico do čistega, zdravega in trajnostnega okolja. Slovenija je na teh področjih že prepoznana zaradi svojih vrednot in dobrih praks predvsem glede razumevanja soodvisnosti med vprašanji življenjskega okolja s človekovimi pravicami. Krepili bomo upanje za trajnostno prihodnost planeta z bojem proti degradaciji okolja, ogrožanju biotske raznovrstnosti in onesnaževanju naravnih virov.
Počaščena sem, da lahko kot ministrica za zunanje in evropske zadeve Slovenijo predstavljam kot napredno, odprto in svobodno družbo ter kot zanesljivo članico mednarodne skupnosti. Vse to pozitivno vpliva tudi na našo prepoznavnost na gospodarskem in kulturnem področju, z odpiranjem vrat slovenskemu gospodarstvu ter pridobivanjem novih partnerstev in prijateljev. Skupaj gradimo na globalni ravni močno in v mednarodnem prostoru spoštovano Slovenijo.