Tomaž Horvat predlaga ustanovitev varuha otrokovih pravic
Državni svetnik Tomaž Horvat je danes podal pobudo za ustanovitev neodvisne institucije varuha otrokovih pravic, ki jo je pripravil v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije in Mrežo za otrokove pravice, ki jo sestavlja 40 nevladnih organizacij, ki delujejo na področju varstva otrokovih pravic. Po njegovem mnenju je bistvenega pomena, da dobijo tudi otroci institucijo, ki bo skrbela za zaščito njihovih pravic in interesov.
9. marec 2022
Z namenom preprečevanje in odprave kršitev otrokovih pravic je državni svetnik Tomaž Horvat, predstavnik lokalnih interesov iz Nove Gorice in član Socialnih demokratov, na današnji seji Državnega sveta podal pobudo za ustanovitev samostojne, avtonomne in neodvisne institucije varuha otrokovih pravic. Predlaga sprejem posebnega zakona, v katerem naj se opredeli varuha otrokovih pravic kot ambasadorja otrok – kot glas posameznih otrok in tudi otrok kot družbene skupine. Tomaž Horvat je prepričan, da je “bistvenega pomena, da imajo tudi otroci institucijo, ki bo skrbela za zaščito njihovih pravic in interesov”.
Državni svetnik Tomaž Horvat je danes podal pobudo za ustanovitev neodvisne institucije varuha otrokovih pravic. Nevladne organizacije v Sloveniji, ki delujejo na področju otrokovih pravic, že leta opozarjajo, da na navedenem področju še vedno nismo udejanjili priporočil mednarodnih organizacij, denimo Organizacije Združenih narodov, Sveta Evrope in Evropske unije. Slovenija namreč še vedno nima razvitih učinkovitih in otrokom poznanih ter prijaznih pritožbenih poti, Varuh človekovih pravic Republike Slovenije pa ne prejema pobud za obravnavo ali pritožb neposredno od otrok ali mladostnikov.
Bistvenega pomena je, da tudi otroci dobijo institucijo, ki bo skrbela za zaščito njihovih pravic in interesov.
Tomaž Horvat, državni svetnik
Pobudo za vzpostavitev samostojnega in neodvisnega varuha otrokovih pravic je Tomaž Horvat pripravil v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije in Mrežo za otrokove pravice. Pri tem poudarja, da mora biti nova institucija otrokom prijazna, dostopna in prepoznana ter zanesljiv vir informacij, ki bi jih otroci potrebovali: “Omogočati bo morala izvajanje enostavnih pritožbenih postopkov, imeti pristojnost vlaganja zakonodajnih predlogov ter sodelovanja pri razpravah v zakonodajnem postopku in pri tem zagovarjati otrokove koristi. Ključnega pomena bo moralo biti tudi posvetovanje z otroki v zvezi z vsemi ukrepi, ki se jih dotikajo. Dana bi mu morala biti tudi možnost dajanja priporočil organom javnih oblasti ter vplivanja na javne politike, povezane z otroki in družino.”