V Evropskem parlamentu o vpletanju madžarskega političnega vrha v medije in demokratične procese Slovenije
Na pobudo predsednice SD in evropske poslanke S&D Tanje Fajon in njene politične skupine Socialistov in demokratov je danes v Evropskem parlamentu tekla razprava o madžarskem vmešavanju v medijski prostor v Sloveniji in Severni Makedoniji.
25. november 2020
Evropski parlament je v imenu Evropske komisije najprej nagovorila evropska komisarka za vrednote in transparentnost Vera Jourova, ki je na začetku izpostavila, da Evropska komisija pripisuje velik pomen svobodi izražanja in medijskemu pluralizmu v državah članicah in državah kandidatkah. Medijska svoboda je namreč po njenem prepričanju temeljni gradnik demokracije. Komisija se je že leta 2018 v boju proti vmešavanju v volitve zavzela za olajšanje izvrševanja in spremljanja političnega oglaševanja v državah članicah s pomočjo že veljavnih predpisov. Države so bile prav tako pozvane k zagotavljanju transparentnosti.
Evropska poslanka Tanja Fajon je v začetku svojega nagovora odgovorila na izražene kritike svoje poslanske kolegice Romane Tomc (EPP/SDS) in nagovorila Evropsko komisijo.
»Zastavili smo vam pet konkretnih vprašanj v zvezi z zaskrbljujočimi prispevki preiskovalnih novinarjev. Zakaj so ta izjemno pomembna?
Če drži, da so madžarska podjetja blizu najožjega kroga premiera Orbana vsaj v eni operaciji – govorimo o najmanj 4 milijonih evrov – financirala nakupe medijev v Severni Makedoniji v času pred volitvami za pomoč nekdanjemu makedonskemu premieru Gruevskemu (Madžarska mu je po obsodbi na zaporno kazen podelila azil), je to lahko grobo poseganje v demokratične procese držav.
Poldrugi milijon madžarskega denarja naj bi domnevno prišel tudi na račune dveh slovenskih medijskih hiš blizu trenutno vladajoče SDS. Nakazila je preiskovala parlamentarna komisija, pa je delo zastalo. Tudi zaradi zamenjave vlade. Vemo, predsednik vlade Janša je tesni zaveznik Orbana.
Moja skrb je – tudi ob nedavni prodaji slovenske medijske hiše Planet TV madžarski TV hiši TV2 –, da gre za vpletanje madžarskega političnega vrha v medije in demokratične procese moje države. Če bo to dokazano, je skrajno nedopustno. Svoboda medijev in suverenost držav nista naprodaj. Nikjer in nikoli.«
Kasneje v razpravi ji je pritrdila tudi Kati Piri, podpredsednica politične skupine Socialistov in demokratov, ki je pozvala Evropsko komisijo, da naredi več glede Slovenije in Madžarske. Temu pozivu se je pridružila tudi Gwendoline Delbos Corfield iz Zelenih. Madžarski kolega iz vrst Socialistov in demokratov Csaba Molnar je bil kritičen do madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana. Očital mu je dvoličnost – doma brani suverenost, sam pa se vpleta v druge države.
Razprava o stanju v medijih zagotovo ni bila zadnja, saj so svobodni mediji v času epidemije še bolj na udaru. Interventni zakoni vlade pa jim ne prinašajo pričakovane pomoči. Evropska poslanka Tanja Fajon je na koncu izjavila, da od Evropske komisije pričakuje več.