Smo korak bližje, da minimalno izplačilo bolniške ne bo več predstavljala zajamčena, temveč minimalna plača
Odbor za zdravstvo je soglasno podprl predlog poslanskih skupin SD, LMŠ, Levice, SAB-a in NeP, s prvopodpisanim mag. Dejanom Židanom, za spremembo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
23. februar 2022
Predlog zajema minimalno izplačilo bolniške, ki tako ne bo več zajamčena plača (238 eur), temveč 60 % minimalne plače (644 eur). Koristi od te spremembe bo na letni ravni imelo od 100 do 200 ljudi, saj se jim bo tako zagotovila večja socialna varnost v času bolniške odsotnosti od dela.
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan, ki je prvopodpisan pod predlog sprememb zakona, je poudaril, da je naloga poslancev tudi ta, da rešujejo težave manjših, bolj ogroženih skupin. »Če so posamezne skupine zaradi napak ogrožene, je nujno, da odreagiramo,« je bil jasen poslanec.
Na problematiko uporabe zajamčene plače pri izračunu najnižjega bolniškega nadomestila je že leta 2017 opozoril tudi Varuh človekovih pravic, ki je zavzel stališče, da gre za kršitev pravice do socialne varnosti. »V Sloveniji namreč zajamčena plača ne obstaja več, saj jo je nadomestila minimalna plača. Do danes se je kot relikt preteklosti uporabljala zgolj kot najnižja osnova za izračun bolniškega nadomestila zaradi odsotnosti od dela,« je pojasnil Židan.
Židan je ob predstavitvi predlaganih rešitev in sprememb zakona pojasnil, da je tudi predlagana sprememba v realnosti še vedno majhna, ampak je velik korak za vzpostavitev pravičnosti ter odpravo napak.