Forum starejših SD:
Socialni dialog naj postane ustavna kategorija
Forum starejših SD, ki ga vodi Dušan Semolič, je na svojem zadnjem predsedstvu razpravljal o predlogu ustavnega amandmaja, ki bi priznal socialni dialog kot ustavno kategorijo. Ta predlog je Dušan Semolič podal v imenu foruma tudi na nedavnem 14. Kongresu SD na Ptuju. Forum tako predlaga, da bi se 66a člen ustave dopolni tako, da se glasi: Država ustvarja možnosti za socialni dialog ob upoštevanju avtonomije socialnih partnerjev.
9. november 2022
Kot so izpostavili v izjavi je po njihovem nesporno dejstvo, da je socialni dialog eden od stebrov evropskega socialnega modela ter da ima v Sloveniji že 30-letno tradicij, kar omogoča relativen socialni mir, alternativa pa so zaostreni socialni odnosi oziroma nemiri, kot so zapisali.
»Rezultat socialnega dialoga pri nas sta obstoj in delo Ekonomsko socialnega sveta. Na njem se je in se obravnava ter išče soglasje socialnih partnerjev o pomembnih sistemskih zakonih na področjih delovnih razmerij, varstva pri delu, pokojninski zakonodaji in zdravstveni zakonodaji, itd. Cel sistem kolektivnih pogodb v podjetjih, javnih zavodih in panogah temelji na socialnem dialogu,« so izpostavili.
Da je Slovenija tako hitro izpolnila pogoje za vstop v Evropsko unijo in na področje evra, gre po njihovo pripisati prav razvitemu in odgovornemu socialnemu dialogu, ki je tudi sicer bil eden od pomembnih pogojev vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Tudi pred leti sprejeti številni socialni sporazumi so bili rezultat dialoga med socialnimi partnerji, so še dodali.
Predsednica SD Tanja Fajon jih je podprla v prizadevanjih in izpostavila, da bodo predstavniki SD v komisiji, ki preučuje predloge ustavnih sprememb, to tudi zagovarjali. Prav tako pa v forumu izpostavljajo veljavno koalicijska pogodba, ki priznava velik pomen socialnega dialoga.
Na drugi strani je socialni dialog kot pomembna civilizacijska pridobitev in pravica zapisana v evropski ustavi v Pogodbi o delovanju Evropske unije. Tudi Evropski socialni steber daje močne poudarke socialnemu dialogu, le v slovenski ustavi ga ne najdemo, pa bi ga morali, so še zapisali.