Velikanska zadolžitev ne bo porabljena za pomoč ljudem in podjetjem, temveč za pokritje primanjkljajev, ki jih bo vlada ustvarila z znižanjem davkov
Poslanke in poslanci bodo na današnji izredni seji Državnega zbora določili najvišji obseg porabe državnega proračuna in preostalih javnih blagajn do leta 2024, pri čemer vlada za letos predlaga občutno rast odhodkov.
23. april 2021
Poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik je v predstavitvi stališča Poslanske skupine SD uvodoma poudaril, da poslanke in poslanci Socialnih demokratov sicer podpirajo državno trošenje in zadolževanje za pomoč ljudem in gospodarstvu pri odzivu na pandemijo. Kot je izpostavil, država v takih primerih mora ukrepati in pomagati ljudem in podjetjem, ki zaradi varovanja javnega zdravja ne morejo opravljati svojega dela ali pa so kako drugače prizadeti zaradi posledic pandemije.
Takšno trošenje in državno zadolževanje – zaradi epidemije, v pomoč ljudem in gospodarstvu – zato v teh okoliščinah po mnenju poslanca nista problem. »Problem pa je nepregledno zapravljanje z izgovarjanjem na epidemijo. Problem so že izvedeni in načrtovani ukrepi, ki z epidemijo niso povezani, a kljub temu dodatno in po nepotrebnem slabšajo javnofinančno sliko in sposobnost države za ukrepanje,« je izpostavil in dodal, da na slednje v svojem mnenju opozarja tudi Fiskalni svet, ki pravi, da »vsega predlaganega trošenja in zadolževanja ne moremo pripisati samo stroškom epidemije«.
»In prav v slednji ugotovitvi ležijo skoraj vsi razlogi, zakaj nasprotujemo vladnim proračunskim načrtom: ne zaradi trošenja in zadolževanja, temveč zaradi vladne zapravljivosti, neracionalnosti, napačnih prioritet in nedodelanih načrtov. Po našem in po mnenju Fiskalnega sveta bo »ob realizaciji projekcij stanje javnih financ v Sloveniji leta 2024 med slabšimi v EU«, je opozoril Prednik.
Ob tem je spomnil na mnoge ukrepe, ki jih je ta vlada že uvedla ali pa jih načrtuje, »pa noben od njih nima prave zveze s posledicami virusne epidemije, bo pa imel trajne škodljive posledice.« Kot je opozoril, bo vse napačne odločitve, ki se sprejmejo sedaj, potrebno plačevati že v prihodnjih treh letih. »Takrat se bodo v bilancah pokazali tudi stroški preveč plačane medicinske in zaščitne opreme; nabav vojaške opreme, testov sumljivega izvora in drugih malomarnih nabav, pa tudi posredni vpliv neučinkovitih pomoči, ki prizadeta podjetja z grožnjami vračanja sili v stečaj, spet drugim pa omogoča obsežno koriščenje pomoči brez resne prizadetosti ali obvez, da bodo poslovanje tudi ohranili. Kljub temu, da so bila za razne oblike pomoči porabljena velikanska sredstva, pa vlada nikoli ni poskrbela za npr. 100% nadomestilo plače čakajočim na delo ali 100% kritje bolniške odsotnosti za obolele, kot smo ji večkrat predlagali,« je opozoril poslanec.
Jani Prednik je predstavil stališče Poslanske skupine SD.
Prednik je nadalje poudaril, da bo tudi najeta posojila potrebno nekoč vrniti, in tudi država bo v prihodnje potrebovala vire za svoje delovanje in potrebe ljudi. »Vladajoči pa se vedejo, kot da izposojenega ne bo treba nikoli vračati, za povrhu pa svoje zapravljive načrte za nepregledno trošenje širijo še na nadaljnja tri leta, medtem pa nadaljujejo z uničevanjem davčnih virov, iz katerih se napajajo javna sredstva«, je opozoril. Ob tem je izpostavil predvsem na naslednja dejstva:
- s spremembami obdavčitve motornih vozil bo v proračunu letno 28 milijonov manj, ki jih bodo izkoristili predvsem premožni kupci dragih avtomobilov,
- z uvedbo prisilnega upokojevanja v PKP7 je vlada oslabila pokojninsko blagajno za vsaj 35 milijonov letno (po izračunu Fiskalnega sveta) oz. celo 110 milijonov letno (po izračunih ZPIZ, ki opozarja tudi na negativne posledice dvigovanja pokojnin brez kritja)
- zaradi sprostitve regulacije cen goriv so se njihove cene povišale za 20%, letni izpad prihodkov države pa bi lahko znašal kar 200 milijonov evrov
- predlagana »socialna kapica« – bolje rečeno »kapitalska kučma« – bo letno povzročila še 100 milijonov nižje prihodne
- načrtovane davčne spremembe pa bi proračun osiromašile še za dodatnih 250 milijonov evrov letno.
»Vsi ti nepotrebni ukrepi in nerealno trošenje, brez jasnega načrta za pridobitev dodatnih sredstev, pomenijo siromašenje države, od katere vsi – ljudje, vladajoči in opozicija – pričakujemo ukrepanje. Namesto, da bi vire države ohranjali in okrepili, jih vlada razdira, s tem pa postavlja državo v zelo ranljiv položaj,« je opozoril. Ob tem je spomnil, da vladnega načrta za okrevanje in odpornost, ki naj bi zagotovil črpanje razpoložljivih evropskih sredstev, že od decembra ni nihče videl, rok za njegovo posredovanje Evropski komisiji pa poteče prihodnji teden. »Vprašljivo je torej, ali in kako bomo črpali obljubljena evropska sredstva, za katera vlada že od samega začetka poudarja, da so ključni za zaprtje te finančne konstrukcije,« je poudaril.
Vlada s tem predlogom odloka po mnenju Prednika tako tudi za prihodnja tri leta predvideva velikanske primanjkljaje v proračunu, ki jih bo nekoč treba pokriti. »Ta »nekoč« se morda ne nahaja v daljni prihodnosti – celo iz tega okvirja se vidi, da vlada že v prihodnjem letu načrtuje znižanje sredstev za pokojnine za kar 230 milijonov in znižanje porabe občin za 25 milijonov. Vladna zagotovila, da se to ne bo zgodilo, niso verodostojna: številke namreč ne lažejo. Proračunski okvir kljub vsemu predstavlja vnaprej postavljeno, zavezujočo omejitev porabe. Če proračunski okvir predvideva manj sredstev za pokojnine in občine, je edina mogoča razlaga, da bo za te namene porabljeno manj. To pa je usmeritev, ki je ne moremo podpreti,« je bil jasen in poudaril, da Poslanska skupina Socialnih demokratov ne more podpreti takšnega proračunskega okvirja. »Velik del predvidenega trošenja ni namenjen za obvladanje epidemije, temveč za nepotrebna darila izbrancem. Velikanska zadolžitev ne bo porabljena za pomoč ljudem in podjetjem, temveč za pokritje primanjkljajev, ki jih bo z znižanjem davkov ustvarila sama vlada,« je zaključil.
Prednik je ob koncu stališča poudaril, da Poslanska skupina Socialnih demokratov zaradi navedenih razlogov odloka proračuna sektorja država za obdobje 2022-2024 ne bo podprla. Prav tako bodo v poslanski skupini zaradi podobnih razlogov odrekli podporo tudi predlogu sprememb odloka za obdobje 2020-2022.