Marko Koprivc ministra pozval, da pripadnikom slovenske manjšine na Hrvaškem omogočita dostop do brezplačnega hitrega testiranja na mejnih prehodih s Hrvaško
Poslanec Socialnih demokratov mag. Marko Koprivc je na ministrico brez listnice, pristojno za Slovence v zamejstvu in po svetu ter ministra za zdravje naslovi pisno poslansko pobudo v zvezi z brezplačnim hitrim testiranje na virus SARS-CoV-2 za pripadnike slovenske manjšine na Hrvaškem.
19. april 2021
Koprivc je uvodoma v obrazložitvi poslanske pobude izpostavil, da Slovenija takšno brezplačno hitro testiranje trenutno omogoča na meji z Italijo, po njegovih informacijah pa naj bi bilo brezplačno testiranje enkrat na teden tudi na meji z Madžarsko, na mejnem prehodu Čepinc, medtem ko naj na avstrijskih mejnih prehodih ne bi bilo potrebe po hitrem testiranju, saj naj bi bilo v tej državi testiranje izjemno dobro urejeno.
»Tako imajo vsi pripadniki slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in na Madžarskem dostop do brezplačnega hitrega testiranja na virus, kar jim omogoča preprostejše prehajanje državne meje in vstop v Slovenijo. Edinim pripadnikom ene iz med štirih slovenskih narodnih manjšin, ki jim ni omogočeno brezplačno hitro testiranje so Slovenci na Hrvaškem,« je opozoril poslanec.
Ob tem je izpostavil, da se brezplačno lahko testirajo zgolj dnevni delovni migranti, če je to organizirano v okviru njihovih podjetji, izpostavil pa je tudi, da so med številnimi pripadniki slovenske manjšine na Hrvaškem tudi študentje, ki študirajo v Ljubljani, ki pa imajo možnost brezplačnega testiranja šele v Ljubljani, pri čemer morajo najprej sploh imeti možnost, da prečkajo državno mejo in pridejo do Ljubljane. »Enake težave pri prehajanju državne meje imajo tudi drugi pripadniki manjšine na Hrvaškem tudi, če imajo možnost brezplačnega testiranja v Sloveniji, saj je mejni nadzor nad prehajanjem državne meje med Slovenijo in Hrvaško stalen. Tako morajo pripadniki slovenske narodne manjšine na Hrvaškem, če želijo vstopiti v Slovenijo, test opraviti že na Hrvaškem. Cena hitrega testiranja na Hrvaškem znaša 20 evrov, kar morda ni visok znesek za nekoga, ki le redko prehaja državno mejo oziroma ima dovolj visoke osebne dohodke. Vendar pa ta znesek nikakor ni zanemarljiv za upokojence, študente ali delavce z nizko plačo, saj lahko na mesečni ravni znaša tudi do 80 evrov na osebo,« je zaključil.
Na podlagi navedenega je zato poslanec na ministra pozval, da omogočita pripadnikom slovenske manjšine na Hrvaškem dostop do brezplačnega hitrega testiranja na mejnih prehodih s Hrvaško vsaj enkrat na teden, saj bi to pripadnikom manjšine omogočilo preprostejši prehod državne meje ter lažje ohranjanje stikov s sorodniki in z matično domovino.