Država naj uveljavi predkupno pravico in slovenske turistične kapacitete zavaruje pred nakupi vprašljivih vlagateljev
Vodja Poslanske skupine Socialnih demokratov Matjaž Han se je danes odzval na aktualne politične vsebine, med drugim je prišla na dan informacija, da naj bi sklad York že podpisal dogovor z madžarskim investitorjem za nakup 43% deleža podjetja Sava d.d.
1. februar 2022
Namera o dani prodaji je pretekle dni dodobra zatresla politični prostor, saj gre za več kot 3000 namestitvenih turističnih kapacitet na izbranih slovenskih destinacijah, med drugim na Bledu, v Portorožu in Moravskih Toplicah.
V stranki Socialnih demokratov so se na namero prodaje odzvali ostro, s pozivom pristojnim, naj država prek SDH uveljavi predkupno pravico in ne dopusti prodajo slovenskih turističnih biserov nestrateškemu kupcu. Prav tako Socialni demokrati s sklicem Komisije za nadzor javnih financ od pristojnih zahtevajo pojasnila, »prvi naj zadevo pojasni gospodarski minister Počivalšek«, ki, kot so izpostavili, že dlje časa napoveduje ustanovitev Slovenskega turističnega holdinga. Pod ostrešjem tega naj bi se nabrala vsa ključna slovenska turistična infrastruktura, sedaj pa se, kot so še dodali Socialni demokrati, dogaja ravno obratno, ta infrastruktura se prodaja.
Han je pri vprašanju o današnjem dogovoru sklada York in madžarskega investitorja poudaril, da je tema preveč pomembna, da bi lahko katerakoli politična opcija o njej govorila kot o ideološki temi. Poslanec je pristojne ponovno pozval in nanje naslovil apel, da država izkoristi možnost predkupne pravice za nakup 43% deleža Save d.d. Ob tem je izrazil tudi bojazen, da gre za špekulativno napoved nakupa s strani madžarskega investitorja za dvig cene deleža Save d.d., zato poslanec obžaluje, da se država prej, »ko je za to obstajala še možnost«, ni odločila konsolidirati slovenskega turizma.
»Pod streho podjetja Sava d.d. spadajo zelo pomembni turistični objekti, če želimo, da je in bo Slovenija turistična destinacija, ki bo doma in v tujini dobro prepoznana, potem moramo ohraniti naše ključne turistične kapacitete,« je bil jasen. Po njegovem prepričanju tudi ni napak, da se država »kaj nauči« iz preteklih napak, ko so se, kot je povedal, prodajali pomembni in za Slovenijo strateški brendi in panoge, posledično pa je bilo izgubljenih veliko delovnih mest, prekinjena dobavna veriga ter nasploh storjena velika škoda slovenskemu gospodarstvu.
Na vprašanje, ali gre pri nameri morebitnega ponovnega nakupa slovenskega podjetja s strani Madžarske za naključje, je bil poslanec SD nedvoumen: »Jasno je, da bi bilo Madžarski brez »posebnih vezi« z aktualno vlado težko v tako kratkem času lastniško vstopati v toliko različnih slovenskih branž in dejavnosti.«
Ob konci je Han odgovoril še na vprašanje o dogovoru zdravnikov z vlado o višjih plačah ter o njihovem izstopu iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja. Poudaril je, da gre za nepremišljeno potezo, ki lahko resno ogrozi enotni plačni sistem v javnem sektorju. Ta po njegovih besedah ni idealen, »a je v dani situaciji edini, ki drži vodo.«
Poslanec je bil kritičen tudi do različnih pogajalskih izhodišč različnih poklicev, po njegovem ne gre primerjati situacije, »ko zdravniki zarožljajo s stavko«, ali ko to naredi katera izmed drugih poklicnih skupin, zato je tudi možnost posebnih dogovorov pri različnih poklicih drugačna. »Država mora tovrstne zahteve posamičnih skupin obravnavati za skupno pogajalsko mizo in zadeve reševati v dogovoru z vsemi, « je zaključil.