Muršič: Zakon o plačah v javnem sektorju prinaša korak naprej po številnih letih zastoja
Državni zbor na današnji izredni seji sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Poslanka SD Bojana Muršič je v razpravi izrazila zadovoljstvo nad dialogom med vlado in sindikati, »kajti stanje v zadnjih letih je postalo nevzdržno«. Verjame, da se bodo tudi v prihodnje še pojavile nepravilnosti, pričakuje pa, da jih bodo sproti odpravili. Bistvo je, da plačni sistem postane vzdržen in da ne bo partikularnih rešitev, je poudarila.
24. oktober 2024
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je v razpravi o predlogu zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju izpostavila številne težave, s katerimi se sooča javni sektor, ter izrazila podporo predlaganim spremembam, ki jih prinaša nov zakon. Muršič je uvodoma izpostavila veselje, da je vladi uspelo ponovno sesti za pogajalsko mizo s sindikati, saj je plačni sistem v javnem sektorju po njenem mnenju postal nevzdržen. »V zadnjih letih smo bili priča množičnemu odhajanju zaposlenih iz javnega sektorja v gospodarstvo, kar je povzročilo pomanjkanje kadra in povečano potrebo po zaposlovanju iz tujine, kar je zaskrbljujoče,« je poudarila.
V svoji razpravi se je Muršič dotaknila tudi preteklih reform plačnega sistema, pri čemer je omenila leto 2008, ko so se ob prevedbi plač začela pojavljati nesorazmerja med posameznimi skupinami zaposlenih. Poudarila je, da je ključno, da novi plačni sistem postane vzdržen in transparenten, ter opozorila, da pretekle partikularne rešitve in anomalije ne smejo več povzročati kaosa. Zlasti je izpostavila, da bi bilo treba poskrbeti za avtomatsko usklajevanje plač z inflacijo, kar bi pomagalo zmanjšati pritisk na zaposlene z nižjimi plačami. »V preteklosti so bili mnogi zaposleni z izobrazbo do šeste stopnje izobrazbe plačani skoraj na ravni minimalne plače, kar je nedopustno,« je izpostavila Muršič.
Muršič je izpostavila tudi ključno vprašanje, od kod bo prišel denar za financiranje predvidenih 1,4 milijarde evrov za zvišanje plač v javnem sektorju. »Socialni demokrati že ves čas poudarjamo, da bo ta sredstva treba zagotoviti. Ena izmed rešitev, ki jo zagovarjamo, je progresiven davek na nepremičnine,« je pojasnila. Poleg tega je izpostavila potrebo po gradnji javnih najemnih stanovanj, ki so ključna za mlade in ustvarjanje bolj perspektivnih pogojev za družinsko življenje.
Poslanka SD je pozdravila tudi vzpostavitev dialoga s sindikati in se zavzela za nadaljnje sodelovanje z vsemi deležniki pri pripravi podzakonskih aktov in kolektivnih pogodb. Poudarila je, da je pomembno, da se prisluhne pripombam sindikatov in Zakonodajno-pravne službe, saj bo le tako mogoče zagotoviti pravično in trajnostno ureditev plačnega sistema. »Če bomo skupaj delali naprej, verjamem, da lahko odpravimo številne pomanjkljivosti,« je dejala.
Muršič je izrazila še optimizem glede prihodnosti in pohvalila vlado za napredek pri pripravi zakona. »Po 16 letih je čas, da naredimo pomemben korak naprej. Ta zakon je pomemben korak v pravo smer,« je dejala in dodala, da bo zakon podprla, saj prinaša dolgo pričakovane spremembe, ki bodo izboljšale položaj javnih uslužbencev. Zavzela se je tudi za izboljšanje pogojev za vse zaposlene, saj verjame, da je zadovoljstvo zaposlenih ključno za dobro delovanje javnega sektorja.
Poslanka SD Bojana Muršič je zaključila z željo, da bi nadaljnje priprave kolektivnih pogodb potekale uspešno, in izrazila prepričanje, da bo nova ureditev plačnega sistema zagotovila pravičnejše in stabilnejše delovanje javnega sektorja v prihodnosti.