Na posvetu Zelenega foruma SD jasni razlogi za glas proti zakonu o vodah na referendumu
Na današnjem javnem posvetu Zelenega foruma SD pred referendumom o noveli zakona o vodah so udeleženci opozarjali, da za njo stojijo osebni interesi, ki so tesno povezani s kapitalom. Zmotilo jih je, ker v oblikovanje in sprejemanje rešitev bila vključena stroka. Po njihovem mnenju bo najtežja naloga prepričati volivce, da odidejo na volišča.
1. julij 2021
Izredna profesorica na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani Barbara Čenčur Curk je povedala, da je trenutno spreminjanje priobalnih območij možno, če je to delovanje v javnem interesu, kot so vzdrževalna dela, kar so spremenili s spremembo zakona leta 2008. Z novelo so to omejitev umaknili.
Gradnje enostavnih objektov in objektov v javni rabi po njenem mnenju niso v javnem interesu in zato v nasprotju z evropsko vodno direktivo. Meni pa, da se zakon spreminja zaradi gradnje “restavracij, trgovin, parkirišč”, česar se v zakonu neposredno ne omenja.
Alenko Kreč Bricelj, Barbara Čenčur Curk, Luka Goršek in Tanja Bolte
Predstavnico gibanja Za pitno vodo in članico SmetUmet Alenko Kreč Bricelj je zmotilo, da je bila iz diskurza izključena tako civilna kot strokovna javnost, za zakonom pa so tudi po njenem mnenju predvsem “kapitalski razlogi”. Glede očitkov, da referendum ni neposredno povezan s pitno vodo, je povedala, da je zaradi sklenjenosti vodnih krogov vsekakor vezan tudi na pitno vodo, saj vplivanje na površinske vode pusti posledice tudi na podtalnici.
Predsednik Mladega foruma SD Luka Goršek je mobiliziranje ljudi, da oddajo svoj glas na referendumu, opisal kot težjo nalogo od zbiranja podpisov. Volilni dan je po njegovem mnenju postavljen “taktično”, vseeno pa verjame, da bodo kvorum dosegli. Tudi Goršek je opozoril na osebne interese posameznikov pri sprejemanju zakona, prav zato pa ga skrbi poraz na referendumu. Po njegovem mnenju bi naslednja vlada zakon sicer spremenila, vendar bi investitorji do takrat že začeli z gradnjo.
Na posvetu so znova opozorili, da bo za uspeh na referendumu 11. julija morala vsaj petina volilnih upravičencev glasovati proti zakonu.
Prirejeno po STA
Proti Zakonu o vodah tudi Svet za varovanje okolja SAZU
Svoje stališče pred referendumom o noveli Zakona o vodah je sprejel tudi Svet za varovanje okolja Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Ta v svojem stališču poudarja, da se v Sloveniji “dobro zavedamo izjemnega pomena vode in vodnega bogastva, s katerim upravljamo. Smo ena od dveh držav v EU, ki je z zapisom v ustavo institucionalizirala pravico do pitne vode.” Akademiki poudarjajo, da “vsak poseg v vodna telesa in njihova mejna območja potencialno ogroža vodni ekosistem, vključno s stanjem voda, zato bi morali biti taki posegi na zakonski ravni še posebej skrbno urejeni.” Svoje stališče utemeljujejo z jasnimi razlogi: “Novela Zakona o vodah odpira nekatere možnosti posegov na vodna in priobalna zemljišča, pušča pravne nedoslednosti in niža nivo odločanja o posegih v vodna in priobalna zemljišča. Menimo, da je to v času, ko pritisk na prostor in okolje narašča, nesprejemljivo.”