Pogoj PCT ne sme ranljivih skupin še bolj potisniti na rob, humanitarnim organizacijam pa odžirati denarja za pomoč ljudem
Poslanka in poslanec Socialnih demokratov mag. Meira Hot in Soniboj Knežak sta na vlado naslovila poslanski pobudi glede nesorazmernega posega v delo in poslanstvo nevladnih organizacij zaradi novega odloka o PCT pogoju. Med temi organizacijami je veliko humanitarnih, ki pomagajo ljudem, ki jih je epidemija še dodatno potisnila na družbeni rob. Namreč nova uveljavitev pogoja PCT humanitarnim organizacijam nalaga nove stroške, uporabnikom pa onemogoča nujno potrebne storitve, ki so zanje življenjskega pomena.
15. september 2021
Poslanka mag. Meira Hot je v poslanski pobudi vladi opozorila na izjemno negativen vpliv izpolnjevanja PCT pogoja za najbolj ranljive skupine ljudi, na kar so z dopisom vladi spomnili tudi v krovni mreži slovenskih nevladnih organizacij – CNVOS. V mreži so opomnili na 212.000 državljank in državljanov, ki nujne življenjske potrebščine prejmejo v humanitarnih skladiščih, z novim odlokom pa ne bodo več imeli dostopa do skladišč brez izpolnjevanja enega od pogojev PCT. “Naj nam virus ne vzame človečnosti,” so ob tem zapisali v CNVOS, prav tako se v mreži slovenskih nevladnih organizacij sprašujejo, kam bodo v mrzlih nočeh šli brezdomci, pretepene ženske, če bodo ti morali za vstop v krizne centre izkazati pogoj PCT, ko marsikdo nima dostopa do hitrih testov ali so ti zanje predragi.
»Glede na to, da pogoj PCT ni potreben za vstop v živilske trgovine, menim, da bi med izjeme vsekakor morali dodati tudi uporabnike, ki po osnovna živila prihajajo v humanitarna skladišča in tiste posameznike, ki zaradi različnih stisk in težkih življenjskih situacij pomoč poiščejo v zavetiščih za brezdomce, kriznih centrih in ostalih humanitarnih ustanovah,« je bila jasna Hotova v poslanski pobudi, ki se glasi: med izjeme od pogoja PCT se dodajo tudi uporabniki humanitarnih storitev, ki vstopajo npr. v humanitarna skladišča, zavetišča za brezdomce, krizne centre in ostale humanitarne ustanove.
Poslanec Soniboj Knežak pa je v pobudi izpostavil problematiko dodatnih stroškov za testiranje zaposlenih in prostovoljcev v humanitarnih organizacijah, ko stroški testiranj padejo prav na pleča teh organizacij.
V obrazložitvi svoje pobude je Knežak spomnil, da novi vladni odlok tudi od humanitarnih organizacij terja spoštovanje pogoja PCT, tako za osebe, ki delajo pri izvajalcih socialnovarstvenih programov, kakor tudi njihove uporabnike.
»Humanitarne organizacije, ki izvajajo socialnovarstvene programe si morajo torej same priskrbeti sredstva za plačilo testov na virus za zaposlene in prostovoljce, ki izvajajo njihove programe pomoči socialno najbolj ranljivim otrokom, posameznikom in družinam. Prav tako bodo morali stroške testiranja kriti tudi njihovi uporabniki, ki so že tako socialno ogroženi in si plačila testov ne morejo privoščiti,« je bil kritičen poslanec. Slednji je opozoril na pomen, ki ga humanitarne organizacije in njihovi programi pomoči imajo prav v epidemiji, zato je na vlado naslovil pobudo: da se humanitarnim organizacijam, ki nudijo socialno, družabniško ali učno pomoč najbolj ranljivim otrokom, starostnikom ter družinam zagotovi proračunska sredstva za kritje dodatnih stroškov nastalih pri izvajanju testiranja za zaposlene, prostovoljce in njihove uporabnike.