Referendum o demografskem skladu je izjemna priložnost za iskreno partnerstvo z ljudmi
Opozicijske stranke SD, Levica, LMŠ in SAB so danes v parlamentarno proceduro vložile Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu vladnega demografskega sklada. Po prepričanju predlagateljic namreč vladni zakon o demografskem skladu ne odgovarja na pereča vprašanja podhranjenosti pokojninske blagajne, temveč, kot je na skupni novinarski konferenci poudarila predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon, vladi daje možnost kadrovanja po državnih podjetjih in privatizacije.
2. marec 2021
»Vladni predlog demografskega sklada predlaga politično plenjenje, gre za privatizacijsko past. Vlade ne zanima prihodnost upokojencev čez 10 ali 20 let, gre predvsem za plenjenje,« je bila jasna.
Po oceni Fajonove je vprašanje pokojninske varnosti prihodnjih generacij tako pomembno, da je o njem treba povprašati ljudi. »Nihče nima mandata za tako odločitev, predsednik vlade pa je imel priložnost, da s ponudbo o razvojnem partnerstvu pokaže sovjo iskrenost, pa je naredil ravno nasprotno,« je bila kritična do nedavnega povabila Janše po sodelovanju z opozicijo. Ob tem je spomnila, da so Socialni demokrati skupaj s širšo strokovno in zainteresirano javnostjo in ob podpori opozicijskih SAB, Levice in LMŠ pripravili svoj predlog zakona o demografskem skladu, ki pa ga je je, po besedah predsednice SD, Janša uničil. »O vladnem predlogu ni bilo nobenega posveta s strokovnimi partnerji, nobenega dialoga, za zaprtimi vrati so spisali svoj zakon in ga dali v obravnavo.«
Ob tem je opomnila, da opozicijski predlog za pokojnine zagotavlja dodatna sredstva v višini 170 milijonov evrov, pri čemer bi, po zagotovilu predsednice SD, ključno premoženje ostalo v lasti RS, vladni predlog pa po prepričanju Fajonove počne ravno nasprotno. »Vlada dokazuje, da ne zna voditi razvojnega dialoga, zato jo opozarjamo, naj se posvetuje z ljudmi, in referendum je izjemna priložnost za iskreno partnerstvo z ljudmi,« je vlado pozvala predsednica Socialnih demokratov ter v zaključku poudarila: »Gre za pomembno odločitev, kako bomo zaščitili pokojnine, kako bomo zaščitili varno in dostojanstveno starost.«
Predlagatelji so v obrazložitvi predloga za razpis referenduma kritiko do vladnega zakona oprli predvsem že na večkrat izpostavljeno netransparetnost sprejemanja odločitve s strani vlade, da si ta po prepričanju SD, LMŠ, Levice in SAB zagotovi upravljanje s 8,6 milijarde evrov državnega premoženja. »Demografski sklad, kot si ga je zamislila vlada, ne more rešiti problema finančne podhranjenosti javne pokojninske blagajne, saj bo njegov prispevek v Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zanemarljiv, niti približno ne more poleg tega rešiti še problema financiranja dolgotrajne oskrbe in družinske politike,« so še zapisali. Prav tako so bili kritični do dejstva, da vlada predlog ni uskladila s socialnimi partnerji, prav tako po prepričanju opozicije vladni predlog ne predstavlja sistemske rešitve za finančne težave javne pokojninske blagajne: »Niti ne more izboljšati klavrnega materialnega položaja sedanjih in bodočih upokojencev. Sploh pa ne more poleg tega rešiti še problemov financiranja družinske politike in oskrbe starejših,« so bili jasni. Na drugi strani pa je, po zapisu strank predlagateljic referenduma, moč sklepati, da želi vlada z demografskim skladom ustvariti pravno praznino, da se bo lahko »zaobšlo« varovalke pred privatizacijo državnega premoženja.
Tanja Fajon na skupni novinarski konferenci opozicijskih strank.
»Z ustanovitvijo sklada se bo vzpostavil center moči z izjemnimi pooblastili. Kar 8,6 milijard EUR premoženja, ki je last slehernega državljana Republike Slovenije, bo prešlo v last in upravljanje paradržavne institucije, ki bo pod neposrednim nadzorom vlade Janeza Janše. Ta bo imela zadnjo besedo pri določanju temeljnih strateških ciljev države, povezanih z upravljanjem ključnih državnih podjetji, javne infrastrukture ter javnih služb in pri uresničevanju temeljnih razvojnih, gospodarskih in okoljskih ciljev države, ki bodo dolgoročno krojili tudi usodo javne pokojninske blagajne in drugih stebrov socialne države. Ker bo sklad v največji možni meri odločal o ključnih smereh razvoja naše družbe, ki zadevajo slehernega državljana, je treba ljudstvu skladno s temeljnimi demokratičnimi načeli zagotoviti možnost odločanja o tem, ali si sklad, kot si ga je zamislila vlada Janeza Janše, sploh želi,« so bili v zaključku predloga za razpis posvetovalnega referenduma jasni v opoziciji.