Predvolilno mešetarjenje po Kazenskem zakoniku kot ga še ni bilo
Odziv poslanke in poslanca Socialnih demokratov mag. Meire Hot in Predraga Bakovića na sprejem Predloga zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika na današnji seji Odbora za pravosodje.
19. januar 2022
Socialni demokrati smo ogorčeni nad sprejemom Predloga zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika na današnji seji Odbora za pravosodje – predlog je v zakonodajni postopek vložila Poslanska skupina SNS, spremembe pa se nanašajo na zastaralne roke. Mešetarjenje po Kazenskem zakoniku, kot si ga je danes privoščila koalicijska večina na Odbora za pravosodje, je skrajno nedopustno in škodljivo ravnanje. Gre za novo dno »razumevanja« pravne države s strani vladajoče koalicije ter dela t.i. opozicije, ki lahko resno zamaje temelje našega pravnega okvira, njegov pomemben sestavni del je tudi Kazenski zakonik kot sistemski zakon s področja kazenskega prava.
Stroka in Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora, nenazadnje pa tudi Vlada RS so o danem predlogu sprememb Kazenskega zakonika izrekle jasne in nedvoumne zadržke (med drugim Kazenski zakonik prvenstveno ni zakon glede zastaralnih rokov, to je namreč Zakon o kazenskem postopku – spremembe se tako nanašajo na napačen zakon!). Vsa strokovna in argumentirana pojasnila so danes koalicijski poslanci in poslanke preslišali, jih ignorirali ter spremembe podprli. Ob tem pa obstaja upravičena bojazen, bodo te spremembe omogočile dodatne procesne ovire, zaradi katerih bi se lahko storilci hudih kaznivih dejanj morebiti lažje izognili roki pravice.
Socialni demokrati od poslank in poslancev Državnega zbora zato pričakujemo, da bodo ti, ne glede na različnost njihovih stališč in prepričanj, spremembe Kazenskega zakonika na plenarni seji Državnega zbora odločno zavrnili. Navkljub vse bolj pregretemu času v luči predvolilnega obdobja in namere določenih strank po sprejemu na videz všečnih in rokohitrskih rešitev, pa nas mora vse poslance in poslanke, prav pri spremembah temeljnih in sistemskih zakonov, ki terjajo največjo možno in široko razpravo ter podporo stroke, voditi tehtna presoja in uvid dolgoročnih ter izjemno nevarnih posledic, ki jih lahko tovrstne rokohitrske spremembe, med drugim Kazenskega zakonika, prinesejo.