Samo Bevk: Skrajni čas je, da vlada sistemsko pristopi k sanaciji rudarske škode in degradiranega okolja v Idriji
Poslanec Socialnih demokratov Samo Bevka je na Vlado RS naslovil poslansko pobudo za sanacijo rudarske škode in degradiranega okolja v mestu Idrija zaradi večstoletnega obratovanja Rudnika živega srebra ter ureditvijo odlagališča za odpadke obremenjene z živim srebrom.
26. november 2021
Poslanec je vlado opomnil na negativne posledice skoraj petstoletnega rudarjenja v Idriji, kar po njegovem terja zavarovanje območja neposredno nad Rudnikom živega srebra ter zaščito mesta pred posedanjem in drugimi posledicami, ki se odražajo v rudarski škodi in degradiranem okolju na vplivnem območju rudnika.
“Zaradi preteklega izkoriščanja rudnin v rudnikih v zapiranju, je potrebno vzdrževati ustrezno urbano okolje pred ostalimi posledicami preteklega rudarjenja, ki se odražajo, kot rečeno, v rudarski škodi, degradiranem okolju in tudi v zdravstvenem stanju nekdanjih rudarjev. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo rudarske škode neposredno več ne financira, ker je z likvidacijo Rudnika živega srebra kot podjetja prenehal delovati subjekt, ki bi to škodo neposredno povzročal,” je bil v nadaljevanju kritičen poslanec.
Ob tem je Bevk spomnil na odgovor vlade na predlog njegovega amandmaja za sanacijo rudarske škode. Vlada je takrat zapisala, da skrbnika aktivnosti, povezanih z zaprtim Rudnikom živega srebra Idrija ni možno razširiti podprograma – Rudniki in sanacija rudarske škode s povečanjem 545.000 evrov za namen urejanja problematike, povezane z zaprtim Rudnikom živega srebra Idrija.
Poslanec je v pobudi povzel tudi časovno dogajanje glede sanacije škode, med drugim je zapisal, da je bil leta 1992 bil izdelan elaborat rudarske škode, kjer je bila natančno popisana in ocenjena škoda: “Nato pa je bila v Dopolnitvi dolgoročnega programa preprečevanja posledic rudarjenja v Rudniku živega srebra Idrija za obdobje 1996-2006, ki ga je sprejela Vlada RS 1995, vključena tudi rudarska škoda.” Ob tem je spomnil, da je 2015 država začasno ukinila še sredstva za vzdrževanje nezalitega dela rudnika, “zato je se je v tistem času rudnik ta dela financiral s prodajo lastnega premoženja, 2017 pa je bila izvedena še likvidacija Rudnika živega srebra kot podjetja.”
Kot je nadalje izpostavil, si problematiko Rudnika živega srebra, kot gospodarskega subjekta ministrstva med seboj podajajo kot vroč kostanj, medtem pa se kažejo novi pojavi plazenja, zdrsov, ugrezanja, hidroloških problemov… “V Idriji je še vedno več kot 6 % vseh svetovnih zalog živega srebra. Približno 37 tisoč ton živega srebra je v času obratovanja rudnika izpuhtelo v okolje in ga tudi obremenjuje,” je še dodal.
Poslanec Socialnih demokratov Samo Bevk je zato na Vlado RS naslovil poslansko pobudo:
- Vlada RS naj sistemsko uredi sanacijo rudarske škode in degradiranega okolja v mestu Idrija ter uredi odlagališče za odpadke obremenjene z živim srebrom kot posledice petstoletnega izkoriščanja rudnega bogastva ter za ta dela v državnem proračunu zagotovi ustrezna finančna sredstva.
- Vlada RS naj glede sanacije rudarske škode in degradiranega okolja v mestu Idrija skliče posvet na katerega se povabi predstavnike Ministrstva za okolje in prostor, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstva za kulturo, Ministrstva za zdravje, Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, Krajevne skupnosti Mesto Idrija in Občine Idrija.