SD predlaga zakona za učinkovito prepoved delovanja vard
Poslanska skupina Socialnih demokratov je danes v sodelovanju s poslanci LMŠ in SAB vložila zakona o javnem redu in miru in o nadzoru državne meje, da se zagotovi jasna pravna podlaga za ukrepanje proti paravojaškim enotam, kot je Štajerska varda.
Po zadnjem incidentu z obleganjem policijske postaje v Slovenski Bistrici, ko so pripadniki varde s provokacijo, zastraševanjem, razkazovanjem moči in grožnjami od policije zahtevali podatke, do katerih niso upravičeni. Takšna ravnanja, pa tudi drugi dosedanji ekscesi vardistov, so v nasprotju z ustavno in demokratično ureditvijo, prav tako pa s svojimi ravnanji posegajo v telesno in duševno celovitost posameznika ali posameznice ter ovirajo izvrševanje pravic in dolžnosti ljudi, državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil. Kot je na novinarski konferenci opozoril poslanec Socialnih demokratov Predrag Bakovič, so namesto odločne reakcije države dočakali le mlačen odziv: “Vse zapoznele reakcije kažejo na to, da vlada in koalicija nimata namena urediti teh stvari, zato smo v naši poslanski skupini pripravili zakona o javnem redu in miru in nadzoru državne meje.”
Poglavitna rešitev novele zakona o javnem redu in miru je prepoved ustvarjanja vtisa, da gre za uradno ali vojaško osebo z uniformo, hierarhično ureditvijo ter simboli, pa za to nima podlage v zakonu. Tako se bo z globo od 500 do 1000 evrov kaznoval posameznik, ki z nošnjo, razkazovanjem ali uporabo orožja, maskirnih oblačil, uniforme in simbolov vzbuja videz, da izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb. Če je takšno dejanje storjeno v skupini najmanj dveh oseb, se posameznik kaznuje z globo od 1.000 do 2.000 eurov.
Z zakonom o nadzoru državne meje se jasno določa, da je za to pristojna policija, predvsem pa se prepoveduje vsakršno ravnanje nepooblaščenega posameznika ali skupine, ki bi poizkušal samovoljno delovati pri nadzoru državne meje na način, ki je enak ali podoben opravljanju policijskih nalog ali bi policijo pri tem oviral. Prav tako je prepovedano tudi spodbujanje takšnih dejanj, njihovo organiziranje ali omogočanje. Zakon določa globe od najmanj 1000 oziroma 1500 evrov (če gre za skupino najmanj dveh oseb).
Pristojnosti in naloge uradnih in vojaških oseb so pridržane samo tem osebam in preko njih državi, ki ima monopol nad prisilo in oblastnimi dejanji, to pa je jamstvo za red in mir ter dosledno uresničevanje človekovih pravic in svoboščin, pa tudi varnosti. Če država takšnih samoorganiziranih skupin in njihovih ekcesov ne bo preprečila, se bo v javnosti ustvarjala zmeda in s tem razvrednotilo delovanje uradnih in vojaških oseb in na koncu tudi države kot take, poudarjajo Socialni demokrati.