SD: Zakon za zdravila sirot bo rešil življenja otrok z redkimi boleznimi in krepil slovensko znanost
Poslanec Damijan Zrim je v imenu Poslanske skupine SD poudaril pomen dopolnitve zakona, ki ureja znanstveno, raziskovalno in inovacijsko dejavnost. Predlagane spremembe prinašajo pravno podlago za neposredno sofinanciranje razvoja zdravil sirot, namenjenih zdravljenju redkih in težkih bolezni, predvsem pri otrocih.
19. november 2024
»Zdravila sirot so pogosto edino upanje za otroke z redkimi genskimi boleznimi, ki močno vplivajo na kakovost in dolžino njihovega življenja. Brez javnih finančnih spodbud bi razvoj takšnih zdravil ostal zgolj na papirju, saj farmacevtska podjetja zaradi majhnega trga teh zdravil preprosto ne razvijajo,« je izpostavil Zrim.
Socialni demokrati zagovarjajo, da si vsak otrok, ne glede na redkost svoje bolezni, zasluži enako možnost za zdravljenje kot vsi ostali. »Z javnim financiranjem razvoja teh zdravil ustvarjamo solidarnejši in pravičnejši zdravstveni sistem,« je dodal Zrim in ob tem spomnil na velik čut za solidarnost Slovencev, ki smo ga pred leti pokazali v humanitarni akciji za Krisa in tudi ostale otroke.
Poleg tega, da zakon neposredno koristi otrokom z redkimi boleznimi, ima tudi širše pozitivne učinke. »Odpirajo se številne priložnosti za razvoj znanosti in gospodarstva, še posebej na področju biotehnologije in farmacije. Slovenija se bo z novimi vlaganji v raziskave in razvoj postavila ob bok razvitim državam, ki že danes prepoznavajo pomen naprednih zdravil,« je poudaril Zrim.
Dodaten poudarek je namenil tudi konkretni koristi za Slovenijo. Primer razvoja naprednega zdravila za redko gensko bolezen pri nas je vzbudil zanimanje celo v Braziliji, ki je ponudila sofinanciranje zadnje faze kliničnega testiranja pod pogojem selitve razvoja. »S sprejemom tega zakona bomo preprečili, da bi takšne priložnosti zapustile Slovenijo in našim raziskovalcem omogočili dokazovanje njihove odličnosti na domačih tleh,« je opozoril Zrim.
To je korak v pravo smer, ki bo slovenskim otrokom omogočil hitrejši in cenejši dostop do naprednih zdravil, hkrati pa krepil znanstveno in gospodarsko dejavnost z visoko dodano vrednostjo, so še izpostavili v SD.