Slovenija ima do Zahodnega Balkana posebno odgovornost
»Naša zahteva za sklic nujne seje dveh pristojnih odborov naj bo videna kot priložnost, da predsednik vlade Janša pred parlamentarnim odborom pojasni svoja zunanjepolitična stališča do Zahodnega Balkana, ki morajo biti skladna s sprejetimi stališči Republike Slovenije in Evropske unije,« je v imenu predlagatelja danes pojasnil Matjaž Nemec.
14. april 2021
Socialni demokrati smo vložili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za zunanjo politiko in Odbora za zadeve EU o politiki Republike Slovenije do Zahodnega Balkana. Zavedamo se, da ima Slovenija do svoje soseščine oz. regije Zahodnega Balkana posebno odgovornost. Regionalno in mednarodno je prepoznana kot država partnerica, ki je vedno pripomogla k političnemu in gospodarskemu razvoju regije.
Vendar nas upravičeno vse bolj skrbi uničujoč odnos predstavnikov aktualne vlade v zunanjepolitičnem prostoru, ki šibijo mednarodni ugled Slovenije in odnose z državami Zahodnega Balkana ter njen položaj v Evropski uniji. Gre za vprašanje politične odgovornosti predsednika vlade za nazadovanje širitvene politike Evropske unije ter manjše zavezanosti k uresničevanjem reform in aktivnega delovanja do polnopravnega članstva držav Zahodnega Balkana v EU.
Socialni demokrati verjamemo, da mora Slovenija, še posebej v času predsedovanja Svetu EU, zasledovanje ciljev na Zahodnem Balkanu graditi skozi močno obojestransko zaupanje, predvsem pa z iskrenim političnim dialogom med državami iz regije, državami članicami in institucijami EU. Nasprotno pa je v ponedeljek močno odmevala novica, da je predsednik vlade Janez Janša posredoval predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu t.i. »non-paper« s smernicami glede »dokončnega razpada Jugoslavije«. Slovenija bi morala imeti aktivnejšo vlogo pri nadaljnjem integracijskem procesu Zahodnega Balkana v EU in prispevati k skupni krepitvi EU, vendar domnevna dejanja predsednika vlade kažejo na temeljno nerazumevanje vloge in ogrožajo verodostojnost Slovenije v političnem dialogu v regiji.
Pri tem je Nemec poudaril, da »ni pomembno ali obstaja non-paper z omenjeno vsebino ali ne, pomembno je ali obstajajo stališča predsednika vlade Republike Slovenije ali drugih držav članic EU, ki bi se zavzemala za ali zagovarjala tovrstna vprašanja glede teritorialne celovitosti BIH, ki so bila javno predstavljena v medijih.«
Poudarjamo, da bo temeljne in strateške usmeritve delovanja Slovenije na Zahodnem Balkanu mogoče dosegati le, dokler bo Slovenija dosledna pri usklajevanju in zagovarjanju svojih zunanjepolitičnih stališč s stališči EU. »Namesto, da bi predsednik vlade pojasnil ali dal zagotovila, da Slovenija ne bo zagovarjala tovrstnih spornih stališč, se je Janez Janša zatekel k lažem, žaljivkam in napadom, ki žal postajajo del našega vsakdana, vendar ne sodijo v komunikacijo odgovornega državnika,» je še izpostavil.
Vloga Slovenije in njen prispevek k širitvenemu procesu je namreč pogojen tudi z našo zavezanostjo skupnim vrednotam in temeljnim ciljem Evropske unije, predvsem s spoštovanjem vladavine prava, svobode medijev, neodvisnostjo pravosodja, boja proti korupciji ter splošno evropskim demokratičnim standardom. Jasen upad in ogrožanje teh standardov v Sloveniji s strani aktualne vlade zmanjšuje kredibilnost slovenske zunanje politike v letu, ko bo predsedovala Svetu EU.
Pri tem Socialni demokrati poudarjamo, da ne gre zgolj za stališče Slovenije do BIH, temveč do regije širše, vključno s Črno goro in Severno Makedonijo. Pri tem opozarjamo na vse večjo problematiko vzpona nacionalizmov na Zahodnem Balkanu in tudi v državah članicah Evropske unije, ki šibijo skupno zavezanost temeljnim evropskim vrednotam in evropsko integracijo. Težnje nacionalističnih voditeljev in političnih gibanj, ki se zavzemajo za oblikovanje velikih etnično čistih držav na Zahodnem Balkanu lahko znova vodijo v tragične konflikte in politično destabilizacijo regije, kar je v nasprotju s slovenskimi nacionalnimi interesi, saj je mirna in stabilna regija v strateškem interesu Slovenije iz varnostno-političnega in gospodarskega vidika.
Socialni demokrati nadalje v zahtevi pozivamo Ministrstvo za zunanje zadeve, da pripravi in v Državnem zboru predstavi stališča Republike Slovenije do Zahodnega Balkana, ki jih bo kot predsedujoča država Svetu EU v drugi polovici leta 2021 zastopala na prihodnjem Vrhu EU-Zahodni Balkan.