Soniboj Knežak: Ministrstvo pri sprejemanju »protikoronskih zakonodajnih paketov« ignorira socialni dialog
Poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s socialnim dialogom pri sprejemanju »protikoronskih zakonodajnih paketov.
4. december 2020
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je bil v Republiki Sloveniji ustanovljen leta 1994 na podlagi Dogovora o politiki plač za leto 1994 kot tripartitni organ socialnih partnerjev, Njegov namen je obravnavati strateška vprašanja in zakonske predloge, ki se nanašajo na ekonomska in socialna vprašanja.
Knežak je uvodoma spomnil na ministrove besede na 36. nujni seji Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide, kjer je glede socialnega dialoga me drugim podal naslednje stališče: “Sam trdno verjamem v socialni dialog in verjamem, da so rešitve, ki jih v okviru socialnega dialoga dogovorijo socialni partnerji, veliko bolj kvalitetne, veliko trdnejše, veliko bolj dolgotrajne kot pa rešitve, ki bi jih morda enostransko sprejeli samo v Državnem zboru in jih na to, da ne rečem vsilili vsem deležnikom. Tako, da ponujam roko, ponujamo roko vsem socialnim partnerjem in se zavezujemo, da bomo res močno podprli socialni dialog v tej državi.” (magnetogram z odbora za delo, družine, socialne zadeve in invalide, 10. 3. 2020).
Ob tem je poslanec izrazil zaskrbljenost, da minister kljub njegovim jasnim zagotovilom ob nastopu mandata, da bo pristojno ministrstvo vse zadeve, ki sodijo v okvir tematik delovanja ESS na tem organu tudi obravnavalo, da so njihova dejanja v zadnjih mesecih daleč od danih obljub, ter da minister vztrajno »ignorira socialni dialog«.
Poslanec SD Soniboj Knežak.
»Pri sprejemanju tako imenovanih »protikoronskih zakonodajnih paketov«, s katerimi bistveno posegate na številna področja, ki spadajo med pristojnosti obravnave na ESS, namreč ne izpolnjujete dogovora o socialnem dialogu in Pravila o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta, na kar vas še posebej opozarjajo sindikati,« je zapisal in se pri tem sklical na 3. člen Pravila o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta, ki opredeljuje naslednja temeljna ekonomska in socialna področja, ki jih mora ESS obravnavati:
(1) ESS spremlja in obravnava stanje na ekonomskih in socialnih področjih, sodeluje pri pripravi dokumentov in oblikuje mnenja, stališča in predloge v zvezi z dokumenti in področji, kot so določeni v tem členu in so pomembni za vse tri partnerje.
(2) Temeljna ekonomska in socialna področja, ki jih obravnava ESS, so:
- socialni sporazum,
- proračunski memorandum in državni proračun,
- dokumenti v okviru evropskega semestra,
- ključni dokumenti s področja dela Mednarodne organizacije dela, Evropskega ekonomsko-socialnega odbora, Sveta Evrope ter sorodnih institucij v Evropski uniji in drugih mednarodnih organizacijah,
ključni dokumenti na področju evropske kohezijske politike, - sistemska zakonodaja in ključni dokumenti s področja:
· socialnih pravic in pravic iz obveznih zavarovanj,
· delovnih razmerij, trga dela, zaposlovanja in varnosti in zdravja pri delu,
· ekonomske in davčne politike,
· pravne varnosti,
· vzgoje in izobraževanja ter usposabljanja,
· zdravstva,
· gospodarskega položaja in razvoja Slovenije,
· soupravljanja, sindikalnih pravic in svoboščin,
– ključne nacionalne strategije.«
»Posledice teh vaših dejanj ogrožajo socialni mir v tej državi v času, ko se soočamo s katastrofalnimi posledicami neučinkovitih zdravstvenih ukrepov te vlade in ko so številne družine zaradi ekonomskih posledic epidemije pahnjene v velike socialne stiske,« je zaključil.