Potvarjanje zgodovine ne vodi do razumevanja in pomiritve med narodi
»Spremljanje sobotnega Sanrema me je utrdilo v prepričanju, da potvarjanje zgodovine ni prava pot za sožitje med državami in narodi v evropski skupnosti,« je v odzivu zapisala ministrica za zunanje in evropske zadeve ter predsednica SD. »Odnosi med Slovenijo in Italijo so zelo dobri, verjetno najboljši v zadnjem tisočletju. In izkrivljeno podajanje skupne zapletene zgodovine, ki je boleča, a je naša, skupna, ne prispeva k gradnji zaupanja med narodoma. Sama se bom vedno zavzemala za kulturo spoštovanja in strpnosti in si prizadevala za družbo demokratičnih vrednot in medsebojnega razumevanja,« je izpostavila.
14. februar 2023
»Spremljanje sobotnega Sanrema me je utrdilo v prepričanju, da potvarjanje zgodovine ni prava pot za sožitje med državami in narodi v evropski skupnosti. Italijanski voditelj Amadeus je sredi sicer glasbeno-zabavnega festivala prebral odlomek iz knjige Egee Haffner “Dekle s kovčkom”. Gre za knjigo, ki opisuje tragične dogodke po koncu druge svetovne vojne v krajih Istre in Dalmacije.
Poskušam razumeti uredniško politiko RAI, kot osrednje nacionalne televizije, da je težke teme kot so begunstvo, pregon Italijanov iz Furlanije, Istre in Dalmacije, življenjske usode ljudi ter tudi mrtve, umestila v zabavni program. Želim pa se odzvati na zaključek voditelja Amadeusa, ki je z manipulativnimi dejstvi govoril o umrlih in pregnanih Italijanih. Amadeus je v svojem zaključku poudaril pomen Resnice in prav je, da spregovorimo o težkih trenutkih naše zgodovine »po resnici«, ne glede na to, kako boleča je ta. To sta pred leti z zgodovinsko simbolno gesto naredila predsednika Pahor in Mattarella, za kar sem jima hvaležna.
Ko govorimo o resnici, ne smemo pozabiti tega, kako so dogodki v zgodovini potekali, torej kaj je bil vzrok in kaj posledica. Pri tem pa se moramo ogniti interpretacijam zgodovine z vidika enega samega naroda in nasprotovati vsakršni nacionalistično obarvani interpretaciji zgodovine. Ni nepomembno, da Italija še ni uradno sprejela skupnega poročila mešane slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije o odnosih med državama, ki je bilo na straneh ministrstva objavljeno že v začetku 200ih.
Evropa se danes bori proti tistim, ki želijo demokracijo, svobodo in prijateljske odnose v njej spodjedati od zunaj, pozablja pa, da jo potvarjanje zgodovine spodjeda od znotraj. Odnosi med Slovenijo in Italijo so zelo dobri, verjetno najboljši v zadnjem tisočletju. In izkrivljeno podajanje skupne zapletene zgodovine, ki je boleča, a je naša, skupna, ne prispeva k gradnji zaupanja med narodoma. Sama se bom vedno zavzemala za kulturo spoštovanja in strpnosti in si prizadevala za družbo demokratičnih vrednot in medsebojnega razumevanja.«
Tanja Fajon