Vsaka ženska mora imeti pravico odločanja o svojem telesu
Socialni demokrati že dolgo poudarjamo, da mora biti zdravstvo dostopno vsem in da mora država zagotavljati enake možnosti za vse, ne glede na spolno usmerjenost, partnerski status ali življenjski slog posameznic in posameznikov. V skladu s temi načeli smo skupaj s koalicijskimi partnerji v Državni zbor vložili novelo Zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo.
26. marec 2025
Ključno sporočilo novele zakona je jasno: omogočiti dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo vsem ženskam – samskim, ženskam v heteroseksualnih zvezah in ženskam v istospolnih zvezah. Gre za pomemben korak k zagotavljanju reproduktivnih pravic in enakopravnosti vseh žensk v Sloveniji.
Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Jani Prednik je ob tem poudaril: »Krivic preteklosti ni mogoče spremeniti, vendar je naloga politike, da zagotovi pravice žensk, naj bodo samske, v paru ali v istospolni zvezi. Ženske morajo imeti možnost odločanja o lastnem telesu in o tem, ali želijo imeti otroke, brez omejitev.«
Socialni demokrati smo že večkrat opozorili na neenako obravnavo žensk na področju oploditve z biomedicinsko pomočjo, še posebej samskih žensk in žensk v istospolnih zvezah. Zdaj je čas, da popravimo to krivico in z zakonodajnimi spremembami končno zagotovimo enako obravnavo vsem. Naša prizadevanja temeljijo na spoštovanju človekovih pravic, avtonomije posameznic in posameznikov ter vrednot sodobne, odprte in vključujoče družbe.
Z novelo zakona uresničujemo tudi ustavne zaveze o enakosti pred zakonom in načelo nediskriminacije. Pravica do družine in starševstva ne sme biti pogojena z družinskim stanom ali spolno usmerjenostjo, čemur je prikimalo tudi Ustavno sodišče Republike Slovenije.
Socialni demokrati bomo še naprej odločno zagovarjali ukrepe, ki prispevajo k enakosti spolov, krepijo pravice žensk in odpravljajo diskriminacijo. Verjamemo v svobodno odločanje o rojstvu otrok in v to, da ima vsaka ženska pravico do varne, dostopne in strokovne medicinske obravnave – brez predsodkov, brez izjem in brez izključevanja.
Novela zakona pomeni konkreten korak k bolj pravični in solidarni družbi. To ni le tehnična sprememba zakonodaje – gre za jasno sporočilo, da v Sloveniji ne bomo dovolili, da bi bila katerakoli ženska izključena iz sistema zdravstvene oskrbe zaradi osebnih okoliščin.