Kakšno je stanje glede pojavnosti bolnišničnih okužb v Sloveniji?
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za zdravje Janeza Poklukarja naslovil poslansko vprašanje glede razširjenosti bolnišničnih okužb v slovenskih bolnišnicah.
7. januar 2022
Pojasnil je, da je bila po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pojavnost (prevalenca) bolnišničnih okužb v slovenskih bolnišnicah za akutno oskrbo precejšnja, predvsem v enotah za intenzivno zdravljenje.
Kot je nadalje izpostavil Židan, je preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb pomembna javnozdravstvena prednostna naloga. V obrazložitvi je še izpostavil izsledke iz gradiva Dosežki v javnem zdravju v Sloveniji, kjer so v poglavju »Nacionalna presečna raziskava bolnišničnih okužb« predstavljeni rezultati tretje slovenske raziskave, ki je potekala v okviru evropske presečne raziskave okužb in je vključevala vse bolnike na izbrani dan v novembru 2017, zdravljenih v slovenskih bolnišnicah za akutno oskrbo. »Zapisali so, da je bolnišnično okužbo imelo 4,4% od 5743 bolnikov in dodatno še 2,2%, tako da je skupaj imelo bolnišnično okužbo 6,6% bolnikov. Največ je bilo pljučnic, nato okužb kirurške rane in okužbe sečil. Delež bolnikov z vsaj eno bolnišnično okužbo je bil najvišji v enotah za intenzivno zdravljenje (30,6%),« je poudaril poslanec, poročilo pa je bilo po njegovih besedah zaključno s poudarkom, da je treba vzpostaviti nacionalno epidemiološko spremljanje bolnišničnih okužb tudi v enotah za intenzivno zdravljenje.
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je v zvezi z omenjeno problematiko na ministra naslovil naslednja vprašanja:
- Pojavnost bolnišničnih okužb po posameznih slovenskih bolnišnicah za akutno oskrbo?
- Obstajajo v Sloveniji še kakšni novejši podatki o bolnišničnih okužb od raziskave z novembra 2017?
- Je realizirano priporočilo o vzpostavitvi nacionalnega epidemiološkega spremljanja bolnišničnih okužb?