Dejan Židan: Načrtovanje sosežiga odpadkov v TEŠ terja tesno sodelovanje s civilno družbo ter najstrožjo presojo z vidika varovanja okolja in zdravja ljudi
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za infrastrukturo ter ministra za okolje in prostor naslovil poslansko vprašanje glede namere Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) in Holdinga slovenskih elektrarn (HSE), da se v 5. in 6. bloku TEŠ prične s sosežigom odpadkov oz. SRF, nadomestnega trdnega goriva.
11. december 2020
TEŠ je namreč v letošnjem poletju zaprosil Agencijo RS za okolje (ARSO) za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za sosežig goriva iz odpadkov v bloku 6, posamezniki, ekološke civilne iniciative in lokalne skupnosti pa si prizadevajo, da bi bile stranke v postopku izdaje potrebnih dovoljenj. V javnosti se je namreč po tem, ko je predlagatelj projekta že naročil izdelavo Poročila o vplivih na okolje pri sosežigu odpadkov v TEŠ, pojavilo veliko pripomb.
Židan je pristojna ministra opozoril, da na spletni strani ARSO še ni zaslediti javnega naznanila za konkretni postopek. Po informacijah poslanca pa naj bi Mestna občina Velenje ustanovila skupino za civilni nadzor nad načrtovanim projektom, katera je oktobra 2020 vodstvu TEŠ predlagala največjo mero transparetnosti glede postopka, ob tem pa izpostavila tudi vrsto vprašanj in pobud. “Občina Šoštanj je naročila revizijo izdelanih dokumentov TEŠ oz. Poročila o vplivih na okolje zaradi sosežiga odpadkov, Ekološka civilna iniciativa pa je ob tem izpostavila vrsto pričakovanj. Žal odgovorov na vprašanja navedeni še vedno niso prejeli,” je dodal.
Poslanec je ob tem kritično pripomnil, da predlagatelji projekta ne predvidevajo izvedbe celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) niti sprememb obstoječe. “Uvedba sosežiga, po njihovem mnenju ne pomeni gradnje nove “naprave za sosežig”, temveč se bo za to uporabila obstoječa velika kurilna naprava (kotel bloka 6). CPVO je bila izvedena za projekt izgradnje bloka 6 in zanj je bilo izdelano okoljsko poročilo. Omenjene skupine poudarjajo, da v takratnih projektih o sosežigu odpadkov oz. SRF ni bilo govora. Sedanji načrt HSE in TEŠ predvideva sosežig SRF v količini 160.000 ton letno, torej več kot 500 ton na dan oz. okoli 25 ton na uro,” je zapisal Židan. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bodo šli nadaljnji postopki glede projekta v smeri zagotavljanja t.i. “previdnostnega vidika”, kar bi po njegovem zagotovilo večjo varnost za zdravje ljudi in manj negativnih posledic za okolje.
V 5. in 6. bloku TEŠ naj bi se pričelo s sosežigom odpadkov oz. SRF, nadomestnega trdnega goriva.
Mag. Dejan Židan je zato na pristojna ministra naslovil vprašanja:
- Kakšen postopek bo vodila Agencija RS za okolje? Vlogo TEŠ za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja je prejela pred nekaj meseci. Ali je v obstoječih prostorskih aktih Občine Šoštanj po vašem mnenju ustrezna podlaga za uvedbo sosežiga odpadkov? Ali je vloga popolna? Ali bo na podlagi izdelanega gradiva TEŠ Poročilo o vplivih na okolje za sosežig v TE Šoštanj agencija izdala okoljevarstveno soglasje? Ali bo zahtevala dopolnitve poročila ali katere druge ustrezne postopke?
- Ali se lahko prične s sosežigom odpadkov na podlagi obstoječe celovite presoje vplivov na okolje za napravo, ki lahko povzroča onesnaževanje večjega obsega? Ali je bila izdelana poleg uporabe lignita tudi za druge vrste goriva, npr. SRF? Ali so potrebne njene spremembe?
- Kdo so pristojne institucije za izvajanje nadzora pravilnosti teh postopkov, tako priprave potrebne dokumentacije kot tudi posega v objekt, izdaje drugih potrebnih dovoljenj za izvajanje dejavnosti sosežiga odpadkov v družbi, ki je v skupini HSE, katere 100% lastnik je RS? Ali za nameravan poseg res ni potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja, nenazadnje gre za gradbeni poseg v napravo, ki lahko povzroča onesnaževanje večjega obsega?
V civilni iniciativi in lokalni skupnosti so ob nameri sosežiga odpadov sicer že opozorili na nujnost pridobitve ustreznega dovoljenja za poseg oz. gradnjo ter celovite presoje vplivov na okolje, po poslančevem mnenju pa bi morala biti zainteresiranim dana tudi večja možnost sodelovanja v postopkih pridobivanja potrebnih dovoljenj.
Po prepričanju Židana so zato nujni odgovori obeh pristojnih ministrov glede metodologije vrednotenja vplivov na okolje ter tudi glede predpisanih standardov in normativov za projekt sosežiga. Poslanec ob ministrov pričakuje tudi odgovor o primernosti določitve vplivnega območja tovrstnih posegov po slovenskih predpisih ter primerjavo slovenskih z avstrijskimi in nemškimi normativi.
“Predlagatelj namreč ocenjuje, da praktično ne bo nobenih sprememb vplivov na okolje in ljudi. To izhaja tudi iz tega, da je vplivno območje določil le znotraj z ograjo ograjenega poslovnega prostora TEŠ z grafičnimi podlagami, daljinski vpliv pa 2 kilometra. Območje Nature 2000 oddaljeno 4,5 km. Prav tako je ocenil, da v skladu z omenjenim pravilnikom za obravnavani poseg ni potrebna presoja sprejemljivosti vplivov posega v naravo na varovana območja, je izpostavil Židan, ob tem pa opozoril na bližino naselbinske dediščine starotrškega jedra mesta Šoštanj, ter dejstvo, da je v Šaleški dolini med ogroženimi vrstami kar 137 vrst vretenčarjev, 12 ribjih vrst in 6 nevretenčarjev. Zato je Židan ministra povprašal tudi o določenih mejah območja, na katerem bo nameravani poseg povzročil obremenitve okolja.