Se problematika dostopa do osebnega zdravnika rešuje?
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na Vlado RS naslovil poslansko vprašanje glede problematike dostopa državljank in državljanov do primarnega zdravstva, torej do izbranega osebnega zdravnika.
4. oktober 2021
Židan je uvodoma opozoril na vladine obljube zadnjega leta o izboljšanju dostopa do primarnega zdravstva, ob tem je opozoril na alarmantne številke, ko je bilo konec lanskega leta kar 133.000 oseb še brez izbranega osebnega zdravnika.
Poslanec je vlado že lansko leto opomnil: »Zavedam se dejstva, da vse več mladih zdravnikov po končanem študiju odhaja v tujino zaradi pogojev dela v našem zdravstvenem sistemu, neupravičenih kritik, ki jih doživljajo in tudi zaradi rigidnega plačilnega sistema. Tudi zato se le peščica mladih v času študija in po njem odloči, da bo svoje delo opravljalo kot splošni osebni zdravnik. Verjamem, da je nujno potrebno narediti korake v razvoju in izboljšanju pogojev dela v zdravstveni dejavnosti tudi za reševanje področja družinske medicine.«
Prav tako je Židan vlado spomnil, da je slednja v odgovoru na njegovo poslansko vprašanje v avgustu 2021 navedla, da je delovna skupina vlade do konca aprila 2021 pripravila predloge kratkoročnih ukrepov, med drugim:
- Uveljavitev standardov in normativov,
- Razbremenitev zdravnikov obveznosti sočasnega dela na več deloviščih,
- Omogočanje dodatnih vzpodbud za delo na primarni ravni (fleksibilnost delovnega časa, dodatno nagrajevanje, uvrstitev med deficitarne poklice, podaljšanje pavšalnega financiranja novih programov na podeželju, enakovrednost plačila storitev na primarni ravni),
- Zmanjšanje in poenostavitev mnogih administrativnih postopkov (drugačno urejanje bolniških staležev, prenos nekaterih administrativnih postopkov na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZZZS), poenostavitev in zmanjšanje izdaje napotnic in predpisovanja medicinsko-tehničnih pripomočkov,
- Opolnomočenje pacientov za dostop do svoje zdravstvene dokumentacije.
- Sprememba financiranja ambulante družinske medicine,
- Nekatere organizacijske spremembe,
- Dodatne spodbude za delo mladih zdravnikov na primarni ravni (trimesečno kroženje na primarni ravni, stimulacija dela sobnega zdravnika in specializanta na primarni ravni, presoje deficitarnosti) ter
- Dodatni ukrepi za debirokratizacijo in digitalizacijo ambulant na primarni ravni (preveriti namen in smiselnost vseh administrativnih obremenitev na primarni ravni, zmanjšanje ali prenos čim večjega števila administrativnih nalog na ZZZS, urejanje bolniških staležev s strani odgovornega specialista, vpogled imenovanega zdravnika v dokumente v Centralnem registru podatkov o pacientu pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (v nadaljnjem besedilu: CRPP) za razbremenitev pošiljanja papirnatih kartotek, polna funkcionalnost e-zdravja in obveznost vnosa vseh izvidov v CRPP).
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je zato v tokratnem poslanskem vprašanju vlado povprašal glede realizacije vladinih predlogov za reševanje problematike dostopa do primarnega zdravstva:
- Kateri od predlaganih devetih ukrepov je bil do tega trenutka že realiziran?
- Napovedali ste, da boste do 30.9.2021 pripravili še osnutek razvoja osnovne zdravstvene dejavnosti do leta 2027. Je ta osnutek že pripravljen? Je dosegljiv širši javnosti?
- Koliko oseb v Republiki Sloveniji je v tem trenutku brez izbranega osebnega zdravnika?
- Prosim za podatek o številu osebnih zdravnikov za zadnjih 15 let po posameznih letih?
- Ste pripravljeni začasno prilagoditi standarde in normative v primarnem zdravstvu na način, da bodo lahko državljanke in državljani, ki trenutno nimajo izbranega osebnega zdravnika, le tega dobili?