Dosegljiva in kvalitetna zdravstvena storitev mora ostati splošna človekova pravica
Poslanec Socialnih demokratov mag. Dejan Židan je na ministra za zdravje naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s sistemskimi ukrepi za izboljšanje organizacije, pogojev dela in za zagotavljanje primarne zdravstvene obravnave.
22. oktober 2020
Kot je uvodoma pojasnil Židan, podatki ZZZS za zadnje desetletje kažejo, da je približno 6 odstotkov državljanov Slovenije vsako leto brez izbranega osebnega zdravnika. Trenutno je takih oseb kar 133.000. Na Zavod za zdravstveno zavarovanje naj bi se tako vsak dan obračalo vse več državljank in državljanov, ki si osebnega zdravnika ne morejo izbrati, vse več pa je tudi primerov, ko ima državljan osebnega zdravnika daleč stran od svojega prebivališča.
Ob tem je Židan izrazil zaskrbljenost, da bo pri trenutnem omejevanju dela v zdravstvu ter poskusom prelaganje zdravstvenih storitev na zasebnike, vse skupaj še dodatno oslabilo javni zdravstveni sistem in se bo s tem zdravstvena kriza še poglobila. »Dosegljiva kvalitetna zdravstvena storitev mora v Sloveniji ostati splošna človekova pravica in ne tržno blago, odvisno od finančnega statusa posameznika,« je zapisal.
Mag. Dejan Židan
Poslanec je tudi izpostavil, da vse več mladih zdravnikov zaradi pogojev dela v našem zdravstvenem sistemu in rigidnega plačilnega sistema po končanem študiju odhaja v tujino, zaradi česar so pogosto deležni neupravičenih kritik. Tudi zato se po mnenju Židana le peščica mladih v času študija in po njem odloči, da bo svoje delo opravljalo kot splošni osebni zdravnik. “Verjamem, da je nujno potrebno narediti korake v razvoju in izboljšanju pogojev dela v zdravstveni dejavnosti tudi za reševanje področja družinske medicine,” je zaključil poslanec.
V zvezi z navedenim je poslanec zato ministra vprašal, katere ukrepe za izboljšanje organizacije, pogojev dela in za zagotavljanje primarne zdravstvene obravnave za vse državljane je v svojem mandatu že sprejel in kaj načrtuje za prihodnje.