Gregor Židan: Vlada naj popravi krivično obračunavanje temeljnega mesečnega dohodka za samozaposlene starše
Poslanec Socialnih demokratov Gregor Židan je na vlado naslovil pobudo glede vračila mesečnega temeljnega dohodka s strani staršev, ki so samozaposleni za polovični delovni čas zaradi starševskega varstva.
1. oktober 2020
Židan je vlado v pobudi pozval, naj ta popravi popravi ukrep izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka (MTD) za samozaposlene tako:
- da bo formula za izračun povprečnih mesečnih dohodkov upoštevala tudi dejstvo, so bili starši podjetniki samozaposleni za polovični delovni čas zaradi nege ali varstva otroka,
- da bodo starši podjetniki, ki so bili samozaposleni za polovični delovni čas zaradi nege ali varstva otroka dolžni vrniti sorazmerni delež prejete pomoči glede na njihov upad letnega prihodka.
Židan je v pobudi spomnil na opozorila Socialnih demokratov, da stihijsko sprejemanje zakonodaje in njihova kompleksnost ustvarja pravno zmedo in nepredvidljivost, na kar je ob sprejemu osmega protikoronskega zakonodajnega svežnja opomnila tudi Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora.
Kot je nadalje pojasnil poslanec, posledice pravno zapletene in nerazumljive interventne zakonodaje že občutijo tudi državljani v vsakdanjem življenju, ki se soočajo z ekonomskimi in socialnimi posledicami ukrepov za omejevanje širjenja okužb z virusom. “Ena iz med teh skupin so starši podjetniki, ki so bili v letu 2019 ali 2020 zaposleni za polovični delovni čas zaradi starševskega varstva,” je opozoril.
50. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih namreč določa pravico enega iz med staršev do skrajšanega delovnega časa zaradi nege in varstva otroka do tretjega leta starosti. Krajši delovni čas pa mora obsegati najmanj polovico tedenske delovne obveznosti. Delodajalec staršu zagotavlja pravico do plače po dejanskem obsegu delovne obveznosti medtem, ko mu država plačuje do polne delovne obveznosti plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela njegove bruto mesečne plače. Podobna ureditev velja tudi za samozaposlene.
Gregor Židan je na vlado naslovil pobudo glede vračila mesečnega temeljnega dohodka s strani staršev, ki so samozaposleni za polovični delovni čas zaradi starševskega varstva.
“Pomembnost tega ukrepa za krepitev družinske politike je prepoznal tudi Državni zbor, saj je oktobra 2020 sprejel spremembo ZSDP-ja, s katero je povišal prispevek države pri plačilu prispevka za socialno varnost od sorazmernega deleže minimalne plače na sorazmerni delež starševe bruto plače. Starši se namreč za koriščenje pravice do skrajšanega delovnega časa ne odločajo zaradi lastnih želja, temveč zaradi potrebe po zagotavljanju nege ali varstva otroka, s čimer zasledujejo otrokovo največjo korist. S tem ukrepom sledimo zavezam, ki smo jih dali v družinski resoluciji, da bomo ustvarjali ustrezne in spodbudne pogoje za odločanje za družino ter doseganje visoke ravni kakovosti družinskega življenja, “ je v obrazložitvi pobude zapisal Židan.
Kot je v nadaljevanju obrazložil, je bil za samozaposlene mesečni temeljni dohodek sicer eden izmed ključnih ukrepov za pomoč pri omilitvi ekonomskih in socialnih posledic epidemije COVID-19. “Za to obliko pomoči pa so zaprosili tudi samozaposleni starši podjetniki, ki so v letu 2019 ali 2020 uveljavljali še pravico do skrajšanega delovnika zaradi nega ali varstva otroka. Nekateri med njimi pa sedaj ob oddaji letnih davčnih obračunov ob uporabi formul za izračun povprečnih mesečnih prihodkov, ki jih uporablja Finančna uprava ugotavljajo, da niso bili upravičeni do pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka.”
Ob tem poslanec opozarja, da se v skladu s temi formulami povprečni mesečni prihodki izračunavajo na osnovi števila mesecev, ko je samozaposleni delal za polni delovni čas. Za izračun povprečnih mesečnih prihodkov se tako upošteva, ali je bil samozaposleni v letu zavarovan za polni delovni čas ali za skrajšan delovni čas. V kolikor so se povprečni mesečni prihodki leta 2020 znižali za več kot 20 odstotkov oziroma 10 odstotkov po Zakonu o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije v primerjavi s povprečnimi mesečnimi prihodki leta 2019, upravičencu ni potrebno vrniti prejete pomoči.
“Številne starše podjetnike, ki so samozaposleni za polovični delovni čas zaradi nega ali varstva otroka je takšen način izračuna upravičenosti do pomoči presenetil. Starši podjetniki so že ves čas epidemije zmedeni zaradi nepregledne zakonodaje in zapletenih pogojev glede upravičenosti do pomoči. Še več, pogoji za prejem pomoči se nenehno spreminjajo, enkrat so milejši, drugič so spet strožji,” je bil kritičen poslanec, ki ob tem poudarja, da so bili nekateri ukrepi sprejeti brez dodatnih pojasnil in konkretnih razlag, kar po njegovem še vedno otežuje staršem podjetnikom, da bi se v celoti seznanili s pravicami in obveznostmi pri prejemu pomoči, kar znižujejo njihovo pravno varnost.