Jani Prednik poziva ministrstvo za nadaljevanje sanacije s svincem obremenjenega okolja Zgornji Mežiški dolini
Poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik je na ministra za okolje in prostor naslovil poslansko pobudo za nadaljevanje sanacije s svincem obremenjenega okolja v Zgornji Mežiški dolini. Spomnimo, s podobno pobudo se je poslanec na ministra obrnil že v maju 2020, v pobudi je predlagal podaljšanje veljavnosti vladnega Odloka o območjih največje obremenjenosti okolja in o programu ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški, ki se izteče 2022. Minister za okolje in prostor je v odgovor na takratno pobudo med drugim zapisal, da bo ministrstvo v okviru obstoječega programa ukrepov še nadalje spremljalo stanje okolja (monitoring tal, vsebnost onesnaževal v prahu in vodi) ter vsebnost svinca v krvi otrok ter na podlagi analiz v letu 2021 pripravilo nabor potrebnih morebitnih novih ukrepov.
6. december 2021
Glede na to, da se čas veljavnosti Odloka počasi izteka, pristojno ministrstvo pa novih aktivnosti sanacije še ni predstavilo, je Prednik v tokratni pobudi ministra ponovno opozoril na nujnost nadaljevanja s sanacijo, na kar, kot je zapisal poslanec, opozarjajo tudi pristojne institucije. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v času mednarodnega tedna sicer povedal, da je državni program za sanacijo Zgornje Mežiške doline »prinesel precej pozitivnih učinkov«, po drugi strani pa je razkril nove probleme. Ob tem so na NIJZ tudi opozorili, da svinec iz okolja Zgornje Mežiške doline ne bo izginil in da tam ostaja svinčena industrija.
»Zdravje otrok je neprecenljiva dobrina, skrb zanj pa največja odgovornost vsakega posameznika, družbe in države. Ne glede na težko stanje, v katerem se je Slovenija kot celotna mednarodna skupnost znašla zaradi epidemije, mora država, ne glede na sprejete odloke in njihov iztek, zdravje otrok postaviti in varovati kot prvo prioriteto njenega delovanja. Zato prebivalke in prebivalci Zgornje Mežiške doline pričakujejo, da bosta Vlada RS in ministrstvo za okolje in prostor še naprej zagotavljala vnaprej določene programe, podprte s priporočili stroke in financirane s strani državnega proračuna, da se s sanacijo Zgornje Mežiške doline nadaljuje,« je zapisal Prednik.
Po prepričanju slednjega sanacija Zgornje Mežiške doline po izteku Odloka ne sme postati »žrtev« naključnega delovanja, ali se izvrševati zaradi upravičenega pritiska civilne družbe in strokovnih institucij. »Koordinirana mora biti s strani pristojnih, vlade in ministrstva, ki ji morata dati tudi primerno podporo in pozornost,« je dodal poslanec ter na ministrstvo podal pobudo:
Za pripravo operativnega načrta ter finančnega programa za sanacijo Zgornje Mežiške doline po letu 2022, ko se izteče Odloka o območjih največje obremenjenosti okolja in o programu ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini.