Je Levica skupaj s SDS omogočila nadaljnje delovanje vard?
Odbor za notranjo politiko je danes obravnaval vladni predlog novele zakona o nadzoru državne meje in zakona o varstvu javnega reda in miru. Predloga bi v primeru njunega sprejetja omogočila pregon in omejitev delovanja takoimenovanih vard in vaških straž. Žal pa na odboru nista dobila zadostne podpore, ker je Levica, skupaj s SDS in drugimi strankami dosedanje opozicije, glasovala proti zakonoma, s tem pa državo pustila brez učinkovitih pravnih vzvodov za delovanje proti organiziranim paravojaških enotam.
Predlagane dopolnitve zakona o nadzoru državne meje namreč prepovedujejo vsakršna ravnanja posameznikov ali skupin, ki bi bila enaka ali podobna policijskim nalogam pri nadzoru državne meje in aktivnosti, ki bi ovirala delovanje policije. Predlog tudi določa sankcije, za nošenje imitacij orožja in uniform so tako predvidene globe med 500 in 2000 evri.
Spremembe obstoječe zakonodaje so po mnenju poslanca SD Predraga Bakoviča še toliko bolj potrebne, ko paradiranje ljudi, oblečenih v maskirno uniformo, z zakritimi obrazi in orožjem v rokah, med prebivalce obmejnih območij prinaša vznemirjenje in tudi strah.
Veljavni zakon o nadzoru državne meje sicer določa, da je varovanje meje v izključni pristojnosti policije, ni pa določb, ki bi omogočile kaznovanje in preprečevanje dejavnosti, kot je napr. nepooblaščeno izvajanje policijskih nalog, posnemanje oblik dela policije s strani posameznikov ali skupin ob varovanju državne meje ter samega oviranja dela policije pri izvajanju nadzora državne meje. Prav tako veljavni zakon o varstvu javnega reda in miru posamezniku na javnem kraju prepoveduje nošnjo, razkazovanje ali uporabo dekorativnega orožja, vendar le v primeru, da se s tem pri ljudeh povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti. Ker pa je to subjektivni moment, ki v praksi pogosto preprečuje učinkovit pregon, policija sedaj ne more uvesti prekrškovnega postopka. Zato tudi ljudem ne more učinkovito zagotavljati spoštovanja njihovega dostojanstva in pravice do varnosti, tistim posameznikom, ki tovrstna dejanja izvajajo, pa teh ne more učinkovito ne prepovedati in ne preprečiti.
Predrag Bakovič
Kot je poudaril poslanec Bakovič, so v dani situaciji te spremembe več kot nujne, saj ima samo policija izključno pravico in dolžnost, da zagotavlja nadzor nad državno mejo in izvaja druge naloge. V demokratični in pravni državi te pravice po njegovem ne sme in ne more imeti nihče drug. Zato je pozdravil namero po spremembah, ker slednje zagotavljajo učinkovito možnost policiji, da varuje ustavni red, vladavino prava in javni red ter mir.
Že v razpravi pred glasovanjem je Predrag Bakovič opozoril na to, da vsi predlaganih sprememb ne podpirajo, kar je nenazadnje izkazalo tudi glasovanje na seji odbora, kjer oba zakona nista dobila zadostne podpore, predvsem zato, ker je Levica s stališčem proti širitvi policijskih pooblastil glasovala skupaj z dosedanjo opozicijo.
Ob tem je Bakovič izpostavil, da je Varda oborožena enota politične stranke, ki smo jih v preteklosti že imeli moč videti in izkusiti, temu pa so po njegovih besedah sledili najbolj grozljivi in krvavi dogodki v človeški zgodovini. »Danes so žal spet časi, ko ta nevarnost ponovno grozi. Če ne bomo preprečili takih gibanj, se bo zgodovina ponovila. In ponavlja se zato, ker nihče ne posluša zgodovinarjev«, je bil kritičen v razpravi.
Prav tako je poslanec opozoril, da je današnji cilj varde resda lahko varovanje državne meje, že jutri pa so ti cilji lahko precej drugačni, denimo varovanje ceste, ulice, urejanje prometa v kakšnem križišču, morda kmalu tudi nenadne nočne hišne preiskave. »Takšnih samovoljnih ravnanj v urejeni, demokratični in pravni državi ne smemo tolerirati«, je poudaril Bakovič.