Socialni demokrati ostro proti kršitvam ustavne pravico do sindikalnega delovanja.
Pritiski in grožnje z odpovedmi delovnih razmerij članom ter članicam sindikata v podjetju Lidl Slovenija terjajo takojšnjo reakcijo pristojnih!
Poslanec Socialnih demokratov Soniboj Knežak je glede na medijska poročanja o pritiskih na sindikalno dejavnost v podjetju Lidl Slovenija na ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovil poslansko pobudo v zvezi s problematiko kršenja ustavne pravice do svobodnega sindikalnega združevanja.
»Socialni demokrati najostreje obsojamo vsakršno, še tako pritajeno ali posredno diskriminacijo na podlagi svobodnega združevanja in opravljanja sindikalne dejavnosti ali njeno omejitev,« je bil kritičen poslanec. Ta v poslanski pobudi še posebej poudarja, »da je sindikalno gibanje, združevanje in delovanje več kot samo pravica, ki se mora udejanjiti preko področne, delovnopravne zakonodaje ter ne nazadnje slovenske Ustave kot najvišjega zakonodajnega akta, ki v 76. členu določa, da je ustanavljanje in delovanje sindikatov ter včlanjevanje vanje svobodno.«
Knežak ob tem opozarja na pritiske na sindikalno delo in aktivnosti, o katerih je veliko slišati prav v zadnjem obdobju, »konkretno tudi glede sindikalne dejavnosti v podjetju Lidl Slovenija, ko smo priča vse glasnejšim opozorilom zaposlenih o kršenju sindikalne pravice v podjetju ter grožnjah o odpovedi delovnih razmerij, tudi predsednici tamkajšnjega sindikata Tjaši Kozole«.
Poslanec z zaskrbljenostjo ugotavlja, da kot družba nimamo več toliko opravka samo z neposrednimi pritiski na sindikalno dejavnost, temveč z vse bolj pritajenimi manevri, ki jim je težje dokazati nezakonitost, kar pa po njegovem predstavlja resen problem. »Zato je pomembno, da pristojne službe še z večjo senzibilnostjo spremljajo vsakršne namige, obvestila in informacije o domnevnih kršitvah in jih nemudoma preverijo,« je dodal.
»Vsakršno onemogočanje ali oteževanje sindikalnega združevanja, ki med drugim omogoča delavcem tudi kolektivne akcije za dostojna plačila ter varstvo osnovnih minimalnih standardov za varne in zdrave delovne razmere, Socialni demokrati smatramo za grobo kršitev Ustave RS, ki terja sprožitev vseh potrebnih postopkov in nemudno odpravo takšnih dejanj,« je odločno pristavil Knežak.
V poslanski pobudi zato slednji predlaga, da pristojni ministrstvi:
· nemudoma preko svojih pristojnih služb preverita informacijo o domnevnem protipravnem onemogočanju sindikalnih aktivnosti v podjetju Lidl Slovenija in ostalih trgovskih podjetjih ter v primeru zaznanih kršitev v okviru svojih pristojnosti sprožita vse potrebne postopke za omogočanje polne sindikalne svobode,
· skupaj s pristojnimi službami, pripravita natančen nabor najpogostejših kršitev sindikalnega združevanja in dela, ki jih je vse težje prepoznati in postajajo vse bolj pritajena,
· preko javnih in večkratnih sporočil vse delodajalce v Sloveniji pozoveta k vestnemu in doslednemu spoštovanju zakonodajnih in ustavnih načel sindikalnega združevanja.
Po prepričanju poslanca v časih, ko odnose med delodajalci in delojemalci pogostokrat zajedajo neusmiljeni pritiski po dobičku, produktivnosti in učinkovitosti, prav sindikalno združenje mnogim delavcem predstavlja zadnje zatočišče pred ekonomskim, socialnim in družbenim pogromom.
»Spoštovanje težko pridobljenih pravic delavcev in vsega kar so si sindikalna združenja preko težkih, tudi zavoljo premnogo izgubljenih življenj izborila, je pokazatelj ravni demokratičnosti, zrelosti in razvitosti družbe v vseh pogledih, ne samo delovnopravnih«, je jasen. Zato je po prepričanju poslanca SD nepojmljivo, da se ob vseh besedah pristojnih ministrstev, vlade in domala vse politike o pomenu socialnega dialoga dopušča kakršnakoli možnosti kršitve pravice do sindikalnega delovanja,« je zaključil Soniboj Knežak ob pobudi.