Logarjeva depeša je zloraba oblasti za zaščito interesov SDS
Socialni demokrati so ogorčeni nad Logarjevo depešo o slovenskih medijih, v kateri piše, da “večina slovenskih medijev izvira iz nekdanjega komunističnega režima”.
Vladna depeša @coe je zloraba oblasti za zaščito interesov @strankaSDS ter zamegljevanje razsežnosti lažnih novic in omejevanja svobode medijev. Vlada se je odločila za manipulacijo. Namesto zaščite novinarjev blati in zavaja. Če pade svoboda medijev, pade demokracija! #opozicija pic.twitter.com/aFEuoh1FnR
— Tanja Fajon, mag. (@tfajon) April 8, 2020
Podpredsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je ob razkritju dokumenta, ki ga je po poročanju spletne strani necenzurirano.si vlada Janeza Janše včeraj poslala na Svet Evrope, izrazila ogorčenje, saj ugledni mednarodni instituciji pošilja povsem izkrivljeno sliko medijske krajine v državi, kar je popolnoma nedopustno. Obenem depeša izpodbija nedavne ugotovitve komisarke za človekove pravice Sveta Evrope Dunje Mijatović, ki je Slovenijo navedla med državami, v kateri se dogajajo pritiski na medije. Sramotno je, da slovenska vlada blati ugled slovenskega novinarstva, večine slovenskih medijev in posameznikov, nekdanjih in sedanjih novinarjev, še izpostavlja.
Gre za enostransko, politično motivirano in neodgovorno ravnanje slovenske vlade, ki obenem blati ugled naše države naše države na evropskem parketu ter nadaljuje “vojno” proti medijem in poglablja napetosti v družbi. In to v času, ko bi morali politika, stroka, mediji in javnost ravnati skupaj v solidarnosti in odgovornosti, je prepričana.
Depeša med drugim ne omenja, niti ne pojasnjuje spornega madžarskega financiranja medijev iz orbite SDS v Sloveniji, ki je prišlo na dnevni red razprav tudi v Evropskem parlamentu tik pred izbruhom korona virusa. Ne omenja niti groženj in nesprejemljive retorike predsednika vlade Janeza Janše in njegovih privržencev do RTV Slovenija v zadnjem času, kakor tudi pritiskov na posamezne novinarje in groženj z vmešavanjem v uredniško politiko.
Prav tako je zelo povedno, da v depeši, ki želi “objektivno” pojasniti klimo slovenske medijske krajine, niso omenjeni mediji, katerih lastniki so člani ali simpatizerji SDS, kakor tudi preiskav Nacionalnega preiskovalnega urada.
Svoboda medijev in svoboda izražanja je temeljna pravica vsakega človeka, je temelj demokratične družbe. Če pade svoboda medijev, pade tudi demokracija.
Socialni demokrati zato obsojajo dejstvo, da predsednik slovenske vlade epidemijo s koronavirusom izkorišča za blatenje, izkrivljeno obveščanje evropskih mednarodnih institucij o stanju medijev v Sloveniji, poseganje v pravico javnosti do obveščenosti, v neodvisno in profesionalno novinarstvo in nadaljnje omejevanje medijske svobode.