Mobilne paliativne enote je potrebno zagotoviti po celotni državi
Poslanka Socialnih demokratov mag. Meira Hot je na ministra za zdravje naslovila pobudo v zvezi s krepitvijo paliativne oskrbe v Sloveniji in na Primorskem.
7. junij 2023
Eden izmed primarnih argumentov v aktualni razpravi o evtanaziji pogosto slišimo, da bi tak sistem pomoči pri samomoru pomagal dostojanstveno končati življenje. Ob tem pa se moramo vprašati, kaj sploh je kriterij za dostojanstveno končanje življenja.
Vsak človek, ki izgubi zmožnost uravnavanja fizioloških potreb in je odvisen od tuje pomoči, ne razume svoje situacije kot nedostojanstvene. Prav tako ne oseba, ki je priklenjena na posteljo, in, objektivno gledano, trpi. Vsekakor lahko ljudje v takšnih in podobnih razmerah ohranijo dostojanstvo in podaljšajo življenje, če jim je ob tem ponujena ustrezna podpora v obliki paliativne oskrbe.
Od leta 2021 zdravstveni proračun v skladu s splošnim dogovorom omogoča financiranje mobilnih paliativnih timov po vsej državi. Trenutno se programi paliativne oskrbe izvajajo na Gorenjskem, v UKC Ljubljana in Maribor, Onkološkem inštitutu, Murski Soboti in Novem mestu.
»Dejstvo pa ostaja, da naša družba še ni zagotovila učinkovitega sistema paliativne oskrbe po celi državi. V regijah, kjer mobilne enote že delujejo, je potrebno podporo bistveno okrepiti in nadgraditi. Kot Primorka pa sem še toliko bolj razočarana nad dejstvom, da na Primorskem še sploh nimamo mobilnega paliativnega tima, ki bi umirajočim ter njihovim svojcem nudil čustveno in psihološko podporo,« je poudarila Hot.
Izpostavila je tudi, da je nujno, da si primarno prizadevamo za širitev paliativne v vse slovenske regije ter spodbujamo izvajanje storitev, razvoj storitve, izobraževanje obstoječih in zaposlovanje novih kadrov v paliativno podporo.
Paliativna oskrba je pomembna, saj imajo ljudje kljub neozdravljivosti bolezni veliko željo po življenju. Prav vsakomur je danes mogoče olajšati bolečine in omiliti druge telesne simptome, če si to želi. Zagotovo pa je razvoj paliative pri nas prepočasen. »Vseeno pa sem optimistična ob aktualnih razpravah o evtanaziji, saj s tem usmerjajo pozornost na sistem paliativne oskrbe v državi ter krepijo zahteve po premoščanju vrzeli,« je pojasnila poslanka.
»Poudarjam, da celovitega sistema podpore pri umiranju ne bomo dosegli le z evtanazijo. Podporo oziroma paliativo pravzaprav po krivici povezujemo s pripravo na smrt in ne olajševanjem življenja. Še največ o tem nam pove prav dejstvo, da paliativna dejavnost poteka tudi na pediatrični kliniki,« je zaključila Hot.
Na podlagi navedenega je na ministra naslovila naslednjo pobudo, da:
- Ministrstvo za zdravje spodbudi bolnišnice in zdravstvene ustanove, da uvedejo mobilne paliativne enote, in pri tem prednostno naslavlja zdravstvene ustanove v slovenskih regijah, kjer še paliativna mreža ni razširjena.
- Ministrstvo za zdravje nadaljuje z napori, da bi zagotovilo izvajanje paliativne dejavnosti na vseh ravneh zdravstvene dejavnosti z vodilom zagotavljanja čim večje dostopnosti.