Poslanka SD Bojana Muršič:
Vzpodbujanje preventivnih storitev pomeni ublažitveni učinek na zdravstvo
Poslanka Socialnih demokratov mag. Bojana Muršič je na ministra za finance naslovila pobudo v zvezi z umestitvijo kozmetičnih, pedikerskih storitev ter drugih dejavnosti za nego telesa med znižano stopnjo DDV.
9. junij 2023
V Republiki Sloveniji za izvajanje kozmetičnih in pedikerskih storitev ter drugih dejavnosti za nego telesa velja standardna stopnja davka na dodano vrednost v višini 22 %. V primeru kozmetičnih in pedikerskih dejavnosti ter drugih dejavnosti za nego telesa pa je ob prej omenjeni davčni stopnji v veliki večini vloženega veliko dela in zelo malo materialnih stroškov. Storitve praviloma opravljajo z rokami in je praktično v celoti odvisno od veščin izvajalca in ne pripomočkov za nego.
»Na temelju tega ugotavljam, da so izvajalci omenjenih dejavnosti obremenjeni ravno na temelju njihovega dela. Zaradi tega pa med izvajalci kozmetičnih in pedikerskih dejavnosti ter drugih dejavnosti za nego telesa vse pogosteje prihaja do sive ekonomije in nelojalne konkurence. S tem pa tudi upada interes za legitimno izvajanje kozmetičnih storitev, kar bremeni ponudnike storitev, ki plačujejo davke in pa davčno blagajno,« je uvodoma pojasnila Muršič.
Prav tako imajo naštete dejavnosti razbremenitveni učinek na zdravstveno blagajno. Redno izvajanje storitev pri strankah predstavlja tudi preventivno ali kurativno storitev izven zdravstvenega sistema. Če kot primer vzamemo težave z otiščanci na prstih ali pa s hudim vraščanjem dlak, ki lahko ob zanemarjanju privedejo do resnejših zapletov, ob katerih je potrebno poiskati zdravstveno pomoč, lahko kozmetične in pedikerske dejavnosti ter druge dejavnosti za nego telesa preprečijo potrebo po obisku zdravniku in izvedbi medicinskih posegov. »V luči aktualne kadrovske stiske v zdravstvu pa je še toliko bolj ključno, da se za manj kritične zdravstvene storitve podpre komplementarni sistem, ki se je uveljavil v tem segmentu storitvenega sektorja,« je izpostavila poslanka.
Z znižanjem stopnje DDV bi lahko prišlo do povečanja prometa v panogi in posledično povečanja zaposlovanja ter višjega deleža izvajalcev, ki delo opravljajo registrirano in plačujejo prispevke v državno blagajno, kar koristi tako državi kot vsem ostalim registriranim izvajalcem. Prav tako pa so storitve komplementarne tistim, ki se izvajajo v zdravstvenem sistemu, kar je še posebej relevantno v luči aktualnega stanja v zdravstvu.
Na podlagi navedenega je poslanka na ministra naslovila naslednjo pobudo, da pristopi k spremembi Zakona o davku na dodano vrednost, na podlagi katere se za kozmetično in pedikersko dejavnost (SKD 96.022) dejavnost za nego telesa (SKD 96.040) umesti med dejavnosti z znižano stopnjo DDV, t. j. 9,5 %.