Milan Brglez v petem pogovoru Od doma do doma z igralko Nino Valič
Evropski poslanec dr. Milan Brglez se je v petem pogovoru Od doma do doma pogovarjal z gledališko, filmsko in televizijsko igralko Nino Valič.
Slovenija je ena izmed redkih držav, ki ima državni kulturni praznik, ter večino časa svoje samostojnosti tudi samostojno ministrstvo za kulturo. Zaradi zgodovinske vloge kulture in kulturnikov v času pred in med osamosvojitvijo radi rečemo, da je kultura temelj slovenske države. Odnos do kulture v času aktualne krize, predvsem pa do tistih, ki se z ustvarjalnostjo preživljajo, žal ne sledi tej oznaki. Kot družba in kot država smo na cedilu pustili predvsem samozaposlene v kulturi, ki te dni niso izgubili zgolj stika s publiko, temveč tudi ves svoj dohodek.
Nino Valič je trenutna kriza ujela med študijem za novo predstavo. Prihodnost predstave ter vrnitve v gledališko življenje je zanjo in za njene kolegice in kolege negotova. Podobno kot to velja za športnike, se v teh dneh brez vaj in predstav trudi predvsem vzdrževati disciplino, fizično ter mentalno kondicijo, ki jo zahteva poklic igralca. Čeprav je sama zaposlena kot članica igralskega ansambla SNG Drama Ljubljana, se dobro spomni začetkov svoje kariere, ki jih je preživela kot svobodna umetnica. Izhajajoč iz te izkušnje in dejstva, da kulturni delavci delajo za državo in za njeno prihodnost, je položaj, ki je doletel samozaposlene v kulturi, po njenem mnenju skrajno nesramen in nedopusten.
Na drugi strani je pozitivno, da so ljudje v teh dneh odprti za kulturo in da je ta zanje dostopna. Nina Valič ima namreč občutek, da v našem okolju na splošno vlada nek strah pred kulturo, čeprav jo imajo ljudje radi. Želela bi si, da bi gledališče in kultura bila prostor, ki je odprt za vse. Tudi zato se po njenem mnenju ne sme zgoditi, da bi kulturo ponižali na način, da bi jo finančno onemogočili. S tem bi država zanikala samo sebe, ljudi in svojo zgodovino, ki je vedno bila povezana z uporom, s kulturo v njegovem jedru.