Namesto z rebalansom proračuna se vlada državnih financ loteva z odloki, vrednimi 1,5 milijarde €
Socialni demokrati pozivajo Vlado RS, naj ta v skladu z Ustavo RS in Zakonom o javnih financah pripravi Rebalans proračuna za leto 2021 za transparenten prikaz porabe 1,5 milijarde evrov davkoplačevalskega denarja! Za toliko namreč vlada za letošnje leto zvišuje porabo od v proračunu 2021 načrtovanih 13,5 milijard evrov.
24. september 2021
Vodja Poslanske skupine Socialnih demokratov Matjaž Han in predsednik Sveta Socialnih demokratov za finance mag. Milan M. Cvikl sta se danes odzvala na predlog vladnega Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2020 do 2022, s katerim se ponovno poglablja proračunski primanjkljaj, brez priprave rebalansa proračuna za leto 2021.
Proračun za leto 2021 je namreč predvideval 13,5 milijard izdatkov, vlada pa je že spomladi, s prvim odlokom po sprejemu proračuna za leto 2021 izdatke zvišala za 850 milijonov evrov, tik pred iztekom roka za pripravo rebalansa, pa je sprejela še dodaten odlok, s katerim izdatke države viša še za dodatnih 670 milijonov evrov.
Zavoljo 1,5 milijarde evrov dodatnih izdatkov, za katere brez sprejetega rebalansa ne bo moč vedeti kam in za katere postavke bodo namenjeni, je po besedah vodje Poslanske skupine Socialnih demokratov Matjaža Hana nujno, da vlada sprejme rebalans proračuna, saj bo, kot je poudaril, samo na ta način mogoče zagotoviti transparentnost. »Vse se začne in konča s številkami,« je bil jasen. Ob tem je poslanec spomnil na visok primanjkljaj, s katerim se sooča Slovenija, ki je že prvo tromesečje dosegel 47% predvidena primanjkljaja za leto. Han je opomnil na besede aktualnega ministra za finance, ki je ob izkazanih visokih številkah manjka v državni blagajni zatrdil, da bo vlada ob morebitnem dodatnem zviševanju primanjkljaja pripravila rebalans proračuna.
Socialni demokrati pozivajo Vlado RS, naj ta v skladu z Ustavo RS in Zakonom o javnih financah pripravi Rebalans proračuna za leto 2021 za transparenten prikaz porabe 1,5 milijarde evrov davkoplačevalskega denarja.
»Socialni demokrati pozivamo Vlado Republike Slovenije, da zavoljo težav, ki jih prinaša pospešeno zviševanje proračunskih izdatkov, pripravi rebalans. Državni zbor, ne nazadnje pa ljudje imajo pravico vedeti, zakaj bo denar porabljen,« je bil jasen prvi med poslanci SD. Če vlada pozivu ne bo sledila, je to po oceni Hana svojevrsten finančni ”bypass” mimo Državnega zbora, ki bo vladi, mimo zakona in ustave, omogočal samovoljno odločanje o slovenskih javnih financah.
Predsednik strokovnega sveta Socialnih demokratov za finance Milan M. Cvikl je pritrdil poslančevi izjavi ter opomnil, da tako Ustava republike Slovenije, kot tudi zakon o javnih financah vladi nalagata, da se vsi prihodki in izdatki države sprejemajo v proračunih. V kolikor pa se ti dve kategoriji zaradi okoliščin spreminjata, kot letošnje leto, pa je po besedah Cvikla treba pripraviti rebalans.
»Zato so proračunska pravila! Kadar se zgodi, da imamo več zakonskih odhodkov in dodatno strukturo prihodkov, na primer evropska sredstva, kot se je to zgodilo letos, potem mora vlada, po zakonu o javnih financah začasno zadržati prihodke, pogledati kaj se dogaja z izdatki ter na podlagi številk pripraviti rebalans. To je vlada primorana storiti 45 dni pred sprejemanjem rebalansa, torej bi morala že v septembru sprejeti prve ukrepe, in jih posredovati v Državni zbor,« je bil jasen Cvikl. Ta je nadalje izrazil pričakovanje, da bi skupaj s spremembami proračunov za leti 2022 in 2023 v parlamentarno proceduro prišel tudi rebalans za leto 2021.
Proračun za leto 2021 je predvideval 13,5 milijard izdatkov, vlada pa je že spomladi s prvim odlokom po sprejemu proračuna za leto 2021 izdatke zvišala za 850 milijonov evrov, tik pred iztekom roka za pripravo rebalansa pa je sprejela še dodaten odlok, s katerim izdatke države viša še za dodatnih 670 milijonov evrov.
Kot je bil nadalje kritičen predsednik sveta SD za finance, vlada, sodeč po informacijah, tega ne namerava storiti. »Torej bo očitno delovala nezakonito in v neskladju z ustavo. Ko bo Računsko sodišče pregledovalo pravilnost in zakonitost izvrševanja proračuna, pa bo ugotovilo, da je ob predpostavki 13,5 milijarde evrov načrtovane proračunske porabe 15 milijard evrov odhodkov, ki si jih je sama določila vlada.«
»To je vladanje z odloki, mimo načel parlamentarne demokracije, ko mora državni zbor podati vladi pravico, koliko, kam in zakaj naj ta sredstva porabi,« je še dodal.
Cvikl je v zaključku izjave ponovil besede vodje poslanske skupine v skupnem pozivu Socialnih demokratov vladi, naj se pripravi rebalans proračuna za 2021, ob tem pa opomnil: »V 30-ih letih samostojnosti, še nismo imeli tovrstne situacije. Se je pa enkrat zgodilo, da je prišlo do zamika izvrševanja proračuna za 14 dni, in takrat je sedanji predsednik vlade izjavljal, kako da gre za nezakonito stanje. Danes pa taisti, skupaj s finančnim ministrom, brez soglasja državnega zbora in mimo zakonskih in ustavnih okvirov, z odloki veča porabo države za 1,5 milijarde evrov!«