Poslanki SD s pozivom ustanovitve instituta Varuha otrokovih pravic
Poslanki Socialnih demokratov mag. Meira Hot in mag. Bojana Muršič sta na vlado naslovili pobudo s pozivom k ustanovitvi posebnega neodvisnega organa – Varuha za otrokove pravice.
19. maj 2023
Grozljiv primer odvzema treh otrok materi, ki se je zgodil leta 2020 in vlekel do danes ter pri katerem so otroci najverjetneje doživeli veliko travmo, ki jih bo zagotovo spremljala vse življenje, je pred kratkim dosegel nov preobrat. Sodišče je odločilo, da otroke dodeli nazaj materi. Takšno spremembo prvotne odločitve so sodišču predlagali strokovni delavci na pristojnem Centru za socialno delo.
Poslanki sta že v prejšnjem mandatu na takratno ministrico za pravosodje naslovili vrsto vprašanj in izrazili skrb nad brutalnim odvzemom otrok.
Konvencija o otrokovih pravicah v 3. členu navaja, da pri vseh dejavnostih v zvezi z otroki, bodisi da jih vodijo državne bodisi zasebne ustanove za socialno varstvo, sodišča, upravni organi ali zakonodajna telesa, morajo biti otrokove koristi glavno vodilo. Odvzem otrok je po slovenski zakonodaji dopusten le v primeru, da je ogroženo njihovo zdravje ali življenje. Odločitve o tovrstnih izvršbah pa naj bi bile skrbno pretehtane, saj so posledice za otroke stresne in travmatične. Takšna skrajna odločitev se lahko sprejme, če je v danem trenutku to edini možen način, da se poskrbi za največjo korist otrok. Korist otroka pa se presoja glede na konkretne okoliščine vsakega posameznega primera. V otrokovo korist je predvsem zadovoljevanje njegovih potreb, ob upoštevanju njegovih želja in osebnosti – temu primerno mora biti ravnanje staršev, institucij in vseh drugih oseb.
Pobude o ustanovitvi institucije Varuha otrokovih pravic kot samostojnega, neodvisnega in avtonomnega organa, se vrstijo že mnogo let. 2003 je odbor za otrokove pravice pri OZN sprejel splošna priporočila državam, da oblikujejo neodvisne institucije za promocijo in zaščito otrokovih pravic. Nekatere države so na podlagi posebnih zakonov že osnovale varuhe otrokovih pravic kot samostojne in neodvisne institucije, nekatere pa imajo posebne oddelke znotraj Varuha človekovih pravic.
Zveza prijateljev mladine Slovenije, skupaj z nevladnimi organizacijami, povezanimi v Mrežo za otrokove pravice, predlagajo sprejetje posebnega zakona o varuhu otrokovih pravic, katerega temeljno poslanstvo bo učinkovito spremljanje, spodbujanje in zaščita otrokovih pravic. Dopuščajo vse možne rešitve vprašanj najracionalnejše oblike vzpostavitve varuha otrokovih pravic kot povsem samostojne institucije ali umeščene v okvir Varuha človekovih pravic. Pobudo o ustanovitvi je že večkrat predlagal tudi Državni svet.
Na podlagi navedenega sta poslanki na vlado naslovili naslednjo pobudo:
- da Vlada preuči možnosti o ustanovitvi institucije neodvisnega in avtonomnega Varuha otrokovih pravic.