Ne gre več ‘zgolj’ za politično kadrovanje v energetiki, temveč za politični napad na strateške interese Slovenije
»Ne gre več ‘zgolj’ za politično kadrovanje, temveč politični napad na strateške interese Slovenije,« je bil v izjavi za javnost ob predstavitvi zahteve za klic Komisije za nadzor javnih finance (KNJF) glede dogajanja v slovenskih energetskih podjetjih kritičen poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik.
1. oktober 2020
Prednik je pristojne pozval, naj se raje kot z usklajenimi kadrovskimi čistkami ukvarjajo z usklajevanjem ukrepov proti energetski krizi. Ta po besedah Prednika prihaja še v večjem obsegu, kot smo ji bili priča do sedaj: »Apeliramo na vlado, da se prične ukvarjati z energetsko revščino, ne pa s kadrovanjem v zadnji minuti njenega mandata.«
Po oceni Prednika si aktualno dogajanje v energetskih podjetjih ne gre predstavljati drugače kot politično kadrovanje. »Od vladajočih bomo terjali odgovore, te pa si bodo zapolnili naši državljani in državljanke. Od vlade pričakujem, da bo znala pojasniti, zakaj je prišlo do odstavitev vodstev podjetij, ki so se v zadnjih desetih letih izkazala za uspešne,« je zaključil.
V strankah opozicije so v obrazložitvi sklica seje med drugim opozorili na hitrost in brezkompromisnost menjav vodstev v slovenskih energetskih podjetjih, s katero se je, kot so zapisali, vlada Janeza Janše lotila kadrovskih čist in prevetritev v energetiki. Ob tem so povzeli kadrovsko dogajanje zadnjih mesecev v slovenskih državnih družbah, med drugim v HSE, SDH, Borzenu in Gen Energiji, po njihovem pa je bil vrhunec kadrovanja dosežen ravno v preteklem tednu. »Najprej je bil štiri mesece in pol pred potekom mandata v petek 5. 11. 2021 predčasno in iz krivdnih razlogov razrešen dolgoletni predsednik uprave Elektro Ljubljana, Andrej Ribič. Naslednji je bil Robert Golob, ki Gen-I vodi že 15 let in mu mandat poteče 17. novembra, v vrsti menjav v energetiki se je znašel tudi Boris Sovič, ki je upravi Elektra Maribor predsedoval od leta 2012,« so povzeli dogajanje v SD, SAB, LMŠ, Levici in NeP.
Po prepričanju slednjih je »lahkotnost«, s katero se aktualna oblast loteva političnih čistk v energetiki, več kot zaskrbljujoča, po njihovi oceni je tako nujno, da se javnost in poslanci Državnega zbora seznanijo z vsemi dejstvi o potencialnem izčrpavanju energetskih podjetij s strani oblasti ter opravijo razpravo o nedopustnem kršenju načel in zniževanja standardov korporativnega upravljanja. V strankah opozicije tudi pričakujejo prevzem politične odgovornosti s strani pristojnih.
Opozicijske stranke so za sejo KNJF pripravile naslednje sklepe:
- Komisija za nadzor javnih financ od Vlade pričakuje, da SDH-ju naloži, da spoštuje standarde korporativnega upravljanja in na ta način zagotovi učinkovito in uspešno upravljanje podjetji v državni lasti.
- Komisija za nadzor javnih financ od Vlade pričakuje, da prepreči oškodovanje državnega premoženja GEN Energije in GEN-I-ja in od SDH zahteva primerno ukrepanje.
- Komisija za nadzor javnih financ Vladi predlaga, da pregleda podatke glede poteka kadrovanja na GEN-I-ju in da te podatke zagotovi Komisiji za nadzor javnih financ.