Fajon in Brglez o rezultatih podnebnega vrha: Odlaganje ukrepanja lahko močno ogrozi zeleni prehod
“Podnebna konferenca v Glasgowu je bila odlična priložnost, da se Evropska unija pokaže kot vodilna sila na področju zaščite podnebja in narave. Srečanje voditeljev, njihove deklarativne zaveze in poudarki so obetali veliko. A zanimanje in možnosti preboja so iz dneva v dan izgubljali zagon, zato sva nad zaključki konference upravičeno razočarana,” v javnem odzivu na zaključek podnebnega vrha pišeta evropska poslanca SD Tanja Fajon in dr. Milan Brglez.
15. november 2021
Evropska poslanca SD Tanja Fajon in Milan Brglez svoje razočaranje utemeljujeta z ugotovitvijo, da je podnebni vrh namesto ambicioznih, zahtevnejših ciljev in časovnice, po kateri bi z delom vsi in skupaj začeli že danes, dobili preveč splošen dokument, ki ni zavezujoč za vse in odločitve odlaga v prihodnost. “V naši skupini v Evropskem parlamentu smo želeli, da bi na konferenci v Glasgowu sprejeli predvsem tri cilje: povezavo podnebnih ukrepov z zagotavljanjem socialne pravičnosti, pospešitev zelenega prehoda ter vodilno vlogo držav članic Evropske unije. Na vseh treh področjih niso bili doseženi upi, ki smo si jih postavljali očitno previsoko. Še posebej sva razočarana nad tem, da Evropska unija in njene države članice nismo uspele združiti sveta in postati zastavonoša odgovornejšega obnašanja do zaščite podnebja.”
Evropska poslanca SD Tanja Fajon in dr. Milan Brglez
Pri tem ugotavljata, da “imamo sicer načelne zaveze večine držav o podnebni nevtralnosti, zaveze glede metana, krčenja gozdov, glede zmanjšanja uporabe premoga in omejitev naložb v fosilna goriva, vključno z avtomobili. Doseženo je bilo zavedanje, zakaj je omejitev dviga povprečne temperature za največ 1,5 stopinje Celzija zelo pomembna. A brez dodatnih naporov bomo zastavljene cilje zgrešili za več kot 1 stopinjo. Odlaganje ukrepanja in konkretnejše zaveze pa bodo ne samo močno ogrozili zeleni prehod, pač pa ga tudi močno podražili.” Poudarjata, da je jasno, da veliki cilji EU in zaveze večine ne bodo zadostovale, če velikih korakov ne bodo naredile tudi Indija, Kitajska in ZDA, pa Avstralija in Brazilija kot največje onesnaževalke, ki se zavezam niso pridružile, zato je v njunih očeh COP26 neuspešen. Vseeno pa menita, da to “Evropske unije, njenih držav in državljanov nič ne ovira pri tem, da sami čim bolj sledimo zastavljenim okoljskim in podnebnim ciljem in za zaščito naredimo več – za našo prihodnost in prihodnost naših otrok. Svoje kolege in kolegice v Evropskem parlamentu bova zato pozvala, da vsak pri sebi, pa tudi v naših državah, naredimo bolj smele korake v smer socialno pravične brezogljične družbe.”