Pri uvajanju epidemioloških ukrepov v šolah je treba poslušati tudi pedagoško stroko
Na posvetu Socialnih demokratov z naslovom »Kaj se dogaja v šolstvu?« je bilo v ospredju pogovorov testiranje otrok v šolah, pogovor pa je tekel tudi o stvareh, ki se dogajajo v šolstvu v zadnjem letu in pol, je na novinarski konferenci, ki je sledila posvetu, pojasnil podpredsednik Socialnih demokratov dr. Jernej Pikalo.
17. november 2021
»Danes so v šolah vložili veliko naporov in energije v to, da so se otroci testirali. In prav je tako. Vesel sem prvih poročil, ki prihajajo iz šol, da vse poteka dobro. Kot družba smo v neizmerno težki situaciji. Zato je odgovornost vsakega od nas, da sami sebe in svoje otroke pripravimo na to situacijo in na potrebne ukrepe,« je uvodoma poudaril dr. Jernej Pikalo.
Izpostavil je dve zahtevi, ki sta bili izpostavljeni na današnjem posvetu, na katerem so sodelovale učiteljice in ravnateljice, ki se vsak dan ukvarjajo z realnimi težavami v šolskih prostorih.
Prva zahteva je, da se »preneha ta stihija, ko se iz dneva v dan, iz ure v uro, dopolnjujejo odloki in okrožnice,« je delaj dr. Jernej Pikalo in dodal, da šolski prostor potrebuje mir. Po njegovih besedah je treba šolski prostor zavarovati. »Zavarujemo pa ga tako, da poslušamo pedagoško stroko, da poslušamo tiste, ki vsak dan delajo z otroci in imajo tudi največ znanja, in največ izkušenj,« je prepričan Pikalo.
Druga zahteva je, da naj ministrstvo premisli o možnosti samotestiranja doma za otroke v prvi triadi osnovne šole. »Premisliti je treba, ali ne bi ta ukrep dosegel istih učinkov,« je dejal Pikalo. Prav tako bi – tako dr. Jernej Pikalo – morali na ministrstvu razmisliti o drugih načinih testiranja, predvsem pa o drugih načinih sporočanja.
Dr. Jernej Pikalo, ki je v preteklosti tudi sam vodil Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, je še izrazil prepričanje, da to ministrstvo na čelu z ministrico dr. Simono Kustec, ne opravlja svojega dela. »Če epidemiološka stroka še opravi delo in pove, kaj bi bilo dobro, potem pedagoški del stroke in uradni aparat, direktorat za OŠ, državni sekretar in ministrica ne opravljajo svojega dela. Vsi vemo, da je težka situacija. Pozivamo k cepljenju in testiranju. Vendar prosim, razložite ljudem, zakaj določeni ukrepi,« je ministrstvo pozval dr. Jernej Pikalo in ob tem dodal, »da niti mi, ki smo bili nekoč v sistemu, ne razumemo, čemu taki ukrepi«. In tu bi po njegovem mnenju moralo ministrstvo opraviti svojo vlogo, zato da šola ostane varen in miren prostor razvoja.
Poslanka Socialnih demokratov Meira Hot, ki je ministrici dr. Simoni Kustec zastavila pisno in ustno poslansko vprašanje v zvezi s samotestiranjem otrok, je izrazila razočaranje, ker ministrica ne vodi dialoga. Opozorila je, da je bila ministrica v preteklih mesecih precej odsotna, zato se zdi, da so bili pri spopadanju s situacijo v šolah ravnatelji, učitelji in starši prepuščeni sami sebi.
Poslanka je ministrico pozvala, »naj še enkrat premisli, da se vsaj za prvo triado oz. za otroke do 5. razreda sprejme kakšen milejši ukrep, naj bo to samotestiranje doma ali pa možnost drugačnih hitrih testov«. Ob tem je poslanka Meira Hot še opozorila, da je »tudi Svetovna zdravstvena organizacija imenovala posebno strokovno skupino, ki je zelo jasno povedala, da je pri sprejemanju ukrepov treba upoštevati starostne skupine«.
Poslanka Meira Hot je poudarila, da se ukrepi sprejemajo mimo pedagoške stroke. »Če nas šolniki, ravnatelji opozarjajo, da niso imeli sogovornika, je nekaj narobe v sistemu. In to je srž problema ves čas epidemije,« je dejala Meira Hot in izpostavila problem nezaupanja, ki ga kaže vlada do učiteljev in staršev.
Da ne verjame poslancem strank, ki sodelujejo z vlado Janeza Janše, čeprav so pred volitvami obljubljali drugačno politiko, je na novinarsko vprašanje, ali meni, da bo uspela interpelacija zoper ministrico dr. Simono Kustec, odgovoril poslanec Socialnih demokratov Marko Koprivc in ob tem dodal, da »upanje umre zadnje«.
Poslanec je opozoril, da Socialni demokrati že od vsega začetka nastopa te vlade, ki sovpada z razglasitvijo epidemije, opozarjajo, da učenci, straši in učitelji v tej vladi nimajo sogovornika.
Spomnil je, da smo imeli v Sloveniji v prejšnjih valih epidemije enega najdaljših zaprtij šol v Evropi. »Videli smo posledice tega dolgega zaprtja, to so tudi duševne stiske otrok. Ko je vendarle prišlo do spoznanja, da šole morajo biti odprte, so se začeli novi zapleti. Ministrice enostavno ni bilo,« je delaj Marko Koprivc. Opozoril je, da se med šolskimi počitnicami ni pripravilo šolskih prostorov, ravnatelji in učitelji niso pravočasno dobili usmeritev, kako naj poteka pouk, zato so 4 stranke demokratične opozicije že drugič vložile intepelacijo zoper ministrico dr. Simono Kustec.
Poslanec Marko Koprivc je izrazil razumevanje za uvajanje ukrepov, ki bi omogočili, da bodo šole ostale odprte, obsodil pa je dejstvo, da se ministrica ni odzvala na pozive šolnikov, naj se upošteva njihove predloge, da bi se za najmanjše otroke omogočalo samotestiranje doma. »Ministrice ni bilo, ker je bila v tujini. Na kritike sindikatov šolnikov je odgovorila, da se ne more klonirati. Neko drugorazredno mednarodno srečanje je torej pomembnejše od tega, da v Sloveniji ostanejo šole odprte pod varnimi in za vse sprejemljivimi pogoji,« je bil oster Koprivc, ki meni, da je takšna ignoranca ministrice nedopustna, zato bi »takšna ministrica morala že včeraj oditi, ne šele jutri«.